Demirkazık'ta üç dağcının zorlu gecesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Dağcılık ve Kış Sporları Kolu üyesi üç dağcı, 3 bin 756 metre yükseklikteki Demirkazık Zirvesi'nde kaza geçirdi.

NİĞDE - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Dağcılık ve Kış Sporları Kolu üyesi üç dağcı, 3 bin 756 metre yükseklikteki Demirkazık Zirvesi'nde kaza geçirdi. 3 bin 400 metrede asılı kalan dağcıları kurtarmak için gece Jandarma Genel Komutanlığı'ndan bir helikopter harekete geçti.
Bayram tatilinde Niğde'ye 40 kilometre uzalıktaki Aladağlar'ın en yüksek noktası Demirkazık Zirvesi'ne çıkmak isteyen ODTÜ'lü altı dağcı, Çamardı Jandarma Komutanlığı'nı bilgilendirdikten sonra tırmanışa geçti. Farklı kollardan yapılan tırmanışta, Hüseyin Kapukaya, Utku Kocabıyık ve Gürkan Yüksel'den oluşan grup dün öğle saatlerinde Demirkazık'ın kuzey batı sırtını çıkarken kaza geçirip düştü. Dağcılardan ikisi, dağın en sarp noktalarından 3 bin 400 metre yükseklikteki Apışkara Mevkii'nde asılı kalırken, bir dağcının ayağı kırıldı. Tırmanışı normal tamamlayan diğer grupsa Dipsiz Bölgesi'ndeki kampa döndü.
AKUT Niğde Temsilcisi Nedim Urcan başkanlığında 10 kişilik ekip hemen yola çıkarken, Jandarma ve Orta Doğu Arama-Kurtarma, Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği'nin (ORDOS) 30 kişilik ekiple yürüttüğü arama-kurtarma çalışmaları kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı da bölgeye tam donanımlı bir helikopter görderdi.