Demirören AVM'ye 'ivedi' bir inceleme

İstiklal'de 15 gün önce açılan AVM hakkında Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. Bakanlığa 'ivedi' rapor gönderilecek.
Haber: ABDULLAH KILIÇ / Arşivi

Taksim İstiklal Caddesi’nde 15 gün önce sesiz sedasız açılan Demirören AVM binasıyla ilgili Kültür Bakanlığı inceleme başlattı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü 31.03.2011’de ‘ivedi’ başlığıyla İstanbul’a yolladığı yazıda I, II ve III No’lu kurul üyelerinden yeni bir komisyon oluşturularak yapının kaçak kısımlarıyla ilgili rapor hazırlanmasını istedi. Bakanlığın yazısı üzerine 1 Nisan 2011’de oluşturulan yeni komisyon dün AVM’deki ilk incelemesini yaptı. Komisyonun bugün de AVM’de incelemelerde bulunması bekleniyor. Komisyonun hazırladığı rapor, yarın yine ‘ivedi’ bir biçimde bakanlığa yollanacak.

Teftiş raporunda  suç duyurusu isteniyor
25 Ekim 2010 tarihinde Radikal’de çıkan haber üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyu araştırması için Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı görevlendirmişti. AVM ile ilgili iddiaları yaklaşık beş aydır soruşturan müfettişlerin raporu bitirdiği belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın henüz onaylamadığı raporda, inşaata yasalara aykırı bir biçimde izin verdiği öne sürülen Koruma Kurulu üyeleri ve yetkililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması isteniyor.
Bina önce şişmanladı,
sonra uzadı!

15 gün önce açılan Demirören AVM’nin yapımına 2006’da başlandı. AVM ile ilgili II No’lu Koruma Kurulu, inşaatın yanındaki Serkil Doryan (Cercil D’Orient) binasının yüksekliğini geçmeyecek şekilde inşaat izni verdi. AVM alanı, 2007’de bu koruma kurulundan alınarak Yenileme Alanı Koruma Kurulu’na verildi. Ne olduysa bundan sonra oldu! İnşaat, önce etrafındaki irili ufaklı binaları yutarak şişmanladı, son dönemde ise boy atmaya başladı.
Radikal, bu durumu haberleştirdi. Bunun üzerine kurul üyeleri binanın kaçak kısımlarının yıkılmasını istedi. Demirören grubu, kaçak olarak tespit edilen yerleri yıktı. Ancak bu yıkım kimseyi tatmin etmedi. Ve bina AVM olarak hizmete girdi. Şimdi kamuoyu, merakla bakanlığın önümüzdeki hafta açıklanacak olan raporunu bekliyor.
2004’te 20 bin metrekarelik inşaat izni verilen AVM’nin, bugün 50 bin metrekarelik bir alanı kapladığı sanılıyor. Yeraltına 30 metre inen AVM’nin yerüstünde de iki katının kaçak olduğu belirtiliyor. AVM’nin yapımı sırasında yanındaki tarihi Ağa Camii’nde hasar meydana gelmiş, bir bölümü ibadete kapatılmıştı.

Kaçağı hiçbir yetkili görmedi mi?
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın raporunda eğer AVM’nin kaçak kısımlarının yıkılması istenirse, Demirören’in önünde iki seçenek var. Ya kaçak kısımları yıkacak ya mahkemeye gidecek.
Kamuoyunun en çok merak ettiği konu ise şu: İstanbul’un en önemli caddesinde, etrafı birinci derecede tescilli onlarca binanın olduğu bir yerde bu inşaata kim nasıl izin verdi? Bu inşaat izni hangi yasalara dayanılarak verildi? Binanın kaçak kısımları hızla yükselirken hiçbir yetkili görmedi mi?