Demirtaş: 100 yıllık sorunu silahsız çözerken aile çatışmasını kabul etmeyiz

Demirtaş: 100 yıllık sorunu silahsız çözerken aile çatışmasını kabul etmeyiz
Demirtaş: 100 yıllık sorunu silahsız çözerken aile çatışmasını kabul etmeyiz
Diyarbakır'da, geçen hafta 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan 'arazi anlaşmazlığı' kavgasında yaşamanı yitirenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulunan Selahattin Demirtaş, "100 yıllık sorunu silahsız çözmeye çalışırken ailelerin çatışmasını kabul edemeyiz" dedi.

DİYARBAKIR – Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 100 yıllık Kürt sorunu silahsız bir şekilde çözmeye çalışırken, ailelerin kendi sorunlarını konuşarak ve diyalog yerine silahla çözmesine asla kabul etmeyeceklerini ifade ederek, ailelere sağduyu çağrısı yaptı.

BDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, belediye başkanları ile birlikte geçen hafta Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Çiftlibahçe Köyü'nde Tekin ve Uğurlayan Aileleri arasında çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda yaşamanı yitirenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Bismil ilçesine gelen ve partililer tarafından karşılanan Demirtaş ve Kışanak, olayda 4 ferdini kaybeden Uğurluyan Ailesi'nin Uluturk Köyü Camisinde kurduğu taziye yerini ziyaret etti. Burada aile büyüğü Abdurrahman Uğurlayan ve diğer aile fertlerine başsağlığı dileklerinde bulundu.

Abdurrahman Uğurlayan, BDP Genel Başkanı Demirtaş'a, “Hoşgeldiniz. Başımızın üstünde yeriniz var. Biz bu işi artık size bırakıyoruz. Parti olarak ne yaparsanız, ne karar alırsanız, biz ona uyacağız” dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise son derece üzgün olduklarını, son zamanlarda aile içi çatışmalarda anormal bir şekilde artış olduğunu ve taziyede bulunmak, hem de buna dikkat çekmek için sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Aile içi bu çatışmaları kabul etmiyoruz. Gerekçesi sebebi ne olursa olsun, insanların konuşmak ve diyalog yerine birbirlerini silahla vurarak, sorunlarını çözmesini istemiyoruz. Parti olarak 100 yıllık bir meseleyi konuşarak, silahsız bir şekilde çözme uğraşı verirken ve savaştan kaynaklı çatışmaları yüzde 100 durdurmuşken aile içi çatışmaları kabul etmiyoruz. Bir yandan barış inşa ederken, bir yandan halkımızın birbirine karşı silah kullanarak, sorun çözmeye çalışmasını asla kabul etmeyiz. Sorunları konuşarak, diyalog yoluyla çözmemiz gerekir. Bu konuda partimiz, halkımızın hizmetindedir. Partimizin barış komisyonları var. Buralara başvurularak sorunlarımızı çatışmadan çözmeliyiz."

Bismil'deki taziyeden sonra Demirtaş ve beraberindekiler, Tekin Ailesi'ne taziye ziyaretinde bulunmak için Hazro ilçesine gitmek üzere yola çıktı.


FERİT ASLAN - SERDAR SUNAR / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114744811474484

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nereden Çıktı Bu Olaylar? - CandenizYavavlı

  Ben size söyleyeyim; birilerinin Kürt Halkını karalamak için devlet destekli yapılan bir projedir bu. Yıllardır bu tür sorunlarda azalma olurken tam da barış sürecinde nasıl oluyor da bir hafta içinde 3. kez Kürt aileler birbirine silahla saldırıyor. Bu kışkırtıcılar kim? Silahlar nereden tedarik ediliyor? Devlet neden sadece izliyor? bu planlı bir oyundur. Tüm Halklara Bu 'oyun kuranların' oyununa gelmemelerini söylüyorum. Doğu ve güneydoğu Anadolu, hoşgörünün toprağıdır. Sevginin ilk tohumlarının atıldığı topraklardır. Duyarlılık çağrısı yapıyorum herkese...

  alacak yol - kaşınan adam

  Kendi öz kardeşi ve yeğenleri dahil ailesinden 50 kişi gözünü kırpmadan öldürebilen bölge halkının daha çok alacak yolları var.İlk önce bu tür olayları çeşitli bahanelerle masum göstermeye yada suçu devlete yükleyip öz eleştiri yapmayı kendi halkına ihanet gibi kabul eden Kürt aydınları olayın değişik boyutlarınıda irdelemeyi Kürtlere ihanet gibi görmemeli.Eleştirme cesaretini kendilerinde bulabilmeliler.

  İŞİN BAŞINDA - pispor

  sekiz insan canından olunca şimdi Partiye size bıraktık demek kolay mı İşin başında niçin Partiye bırakmadınız biz size silahlanmayın devlete korucu olmayın dedik size söz geçiremedik şimdi devletin umurunda mı sanki yine Kürdün halini Anlayacak ona el uzatacak Kürt insanıdır

  Ortak Hedef Ortadan Kalkınca. - Clear

  Terör olayı çözüm sürecine girip de ortak hedef ortadan kalkıverince,kendi iç sorunlarının çözümüne yönelenler,her şeyi silahla çözmeyi huy haline getirdiklerinden,bu manzaralar sık olarak sahnede yer almaya başladı.Demirtaş,söylediklerinde haklı da,kendisinin de önceden beri bildiği bu huy durumunu,itiraf etmekte zorlanıyor.Bakalım ikinci bir kötü huy olan "kan davası" oluşmasını ya da oluşmuş olanları nasıl çözümleyecek? Biz de "özgürlük" ve "insan hakları" sözcüklerini dillerinde pelesenk edenlerin,samimiyet derecelerini bir güzel seyreyleyeceğiz.Mesela "Kürt kardeşim dedin,ama eşit hak tanımadın" diyenlerin "soydaşım dediklerine,bırak eşit hakkı,hayat hakkı bile tanıyıp tanımadığını" ibretle izleyeceğiz.