Demirtaş: Barış iradesinin arkasındayız

Demirtaş: Barış iradesinin arkasındayız
Demirtaş: Barış iradesinin arkasındayız
Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında konuşan BDP Eş Başkanı Silahattin Demirtaş; "Biz BDP olarak gençlerin, kadınların, dostlarımızın ve bütün halkımızın desteğiyle bugün ortaya çıkan bu barış iradesinin arkasındayız" dedi.

Radikal.com.tr - Diyarbakır 'daki Nevruz kutlamalarında konuşan BDP Eş Başkanı Silahattin Demirtaş; "Biz BDP olarak gençlerin, kadınların, dostlarımızın ve bütün halkımızın desteğiyle bugün ortaya çıkan bu barış iradesinin arkasındayız" dedi. 

Demirtaş'ın sözleri şöyle:

"Aslında bugün, verilmesi gereken en güçlü mesajlar verildi. Biz barış ve demokrasi partisi olarak, gençlerin kadınların, dostlarımızın ve bütün halkımızın desteğiyle bugün ortaya çıkan bu barış iradesinin arkasındayız. Sayın Öcalan’ın uzattığı bu dostluk, kardeşlik ve barış elinin havada kalmaması için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bir kez daha yüzyıllardır barışa hasret kalmış bir topraklara, 21 Mart 2013 günü hayırlı olsun diyorum. Artık bu topraklara barış gelir inşallah diyorum. Bugün böylesine güçlü bir çağrı hepimizsin yüreğini, içini umutlandırdı. Bu umutlar boşa çıkmasın diye üzerimize düşeni yapacağız."

BDP'nin diğer Eş Başkanı Gültan Kışanak ise şöyle konuştu:

"Ben de Mazlum Doğan’ın, Berivan'ın, Ronahi'nin şahsında tüm Newroz şehitlerini saygıyla selamlıyorum. Bugünleri yaratan, özgür sevdasını bu halka aşılayan, halkımızın özgürlük yürüyüşüne güç veren, bedenlerinde Newroz ateşi yakan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Biz de, siz değerli halkımız mücadele ettiniz, direndiniz, inandınız, yürüdünüz, özgürlüğe yürüdünüz, bugünleri yarattınız, sözümüzü oluşturdunuz, direnişimizi kurdunuz ve bugün hepimizin ortak sözüdür. Kürt halk önderi Sayın Öcalan söyledi, bu söz hepimiz adına direnen halkımız adına, kadınlar adına, gençler adına Agitler adına, Berivanlar adına söylenmiş sözdür.

Biz bu sözün gereğini yapmak için bundan sonra daha çok çalışacağız. Sözümüzü bugün söyledik: buradan Amed meydanından bir kez daha sizler her tarih yazdınız, hem de tarihe tanıklık ettiniz, şimdi yeni bir sürecin hep beraber daha güçlü daha emin adımlarla yürümek için hazır mıyız? Amed hazır mı? Kürdistan halkı hazır mı? Kardeşliğe barışa, eşitliğe inananlar bu yeni sürece hazır mı? İşte bize demokratik siyasette görev verdiğiniz bizlere sizinle birlikte bu yolu yürümek düşer.

Bu onuru bize bahşederseniz, ömrümüzün sonuna kadar barış için çözüm için özgürlük için, özgür bir gelecek için yürümeye hazırız. Size Amed halkına, halkımıza söz veriyoruz."

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk ise Öcalan'ın mesajının okunmasının ardından yaptığı konuşmada, "Öcalan'ın yolu bizim yolumuzdur. Siyaseti bizim siyasetimizdir. Kürt halkı için, Kürt özgürlük mücadelesi için yeni bir dönemdir. 2013 yılı barış yılıdır. Ama aynı zamanda direniş yılıdır Dönem siyaset dönemidir" dedi.