Demirtaş: Elçi'nin mirası barıştır

Demirtaş: Elçi'nin mirası barıştır
Demirtaş: Elçi'nin mirası barıştır
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin cenazesinde konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Elçi'nin mirasının barış olduğunu söyledi.

RADİKAL - Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin cenazesinde konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Elçi'nin mirasının barış olduğunu söyledi. 

Demirtaş, "Bizi bu şekilde korkutacaklarını yıldıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Bu siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var. Geçmişte o kadar çok yaşandı ki benzer acılar topraklarımızda. Kürt halkı şunu iyi biliyor, Tahir'i öldüren şey devlet değil devletsizlikti" dedi.

Demirtaş, "Tahir Elçi son saniyesine kadar barışı ağzından eksik etmedi. Onun mirası öncelikle budur. Bizler topraklarımızda çok acı, kan, savaşlar gördük. Her gün cenazeler kaldırdık. Morg, mezarlık kapılarında büyüdük. Bunu kader olarak kabul etmedik. Elbet barış gelecek bunda ısrarcı olacağız. Biz kan, savaş, ölüm istemedik. Topraklarımızda özgürce yaşamak istedik. Ahmet Arif'in dediği gibi 'budur katilimize ferman.' Tek suçumuz budur. Rüzgarın estiği yöne değil, ilkeleri doğrultusunda her daim dim dik durmak bedel ödemeyi gerektirir. Tahir Elçi bunu biliyordu. Yatağında yastığında ölmeyeceğini bilenlerdendi" diye konuştu. 

"BİZİ BU ŞEKİLDE KORKUTACAKLARINI YILDIRACAKLARINI ZANNEDİYORLARSA YANILIYORLAR"

Demirtaş, "Her birimiz böyle çıkmadık mı yola. İşte o yoldayız. Çocuklarımız, torunlarımız yataklarında rahat uyusunlar öleceklerse eceliyle yataklarında rahat ölsünler diye biz canımızı ortaya koyduk. Bizi bu şekilde korkutacaklarını yıldıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar" dedi.

"BU SİYASİ CİNAYETİN TAM OLARAK AYDINLANACAĞINDAN ŞÜPHEMİZ VAR"

Demirtaş, "Bu siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var. Geçmişte o kadar çok yaşandı ki benzer acılar topraklarımızda" dedi.

"KÜRT HALKI ŞUNU İYİ BİLİYOR, TAHİR'İ ÖLDÜREN ŞEY DEVLET DEĞİL DEVLETSİZLİKTİ"

Demirtaş, "Bu devlet hiçbir zaman hepimizin devleti olmadı. Bu devleti ele geçiren herkes devleti kendi malı mülkü gibi kullandı. Devlet hepimizin olsun diye çok uğraştık, uğraşıyoruz. Kürt halkı şunu iyi biliyor, Tahir'i öldüren şey devlet değil devletsizlikti" dedi. (DİYARBAKIR/DHA)

 

 Davutoğlu: Elçi'nin yanındaki silah saldırıda kullanıldı

Elçi avukatların omuzlarında...

Murat Yetkin yazdı. "Tahir Elçi'yi kim öldürdü?"