Demirtaş: Hükümet bu saldırılara alıştı, ama biz alışmayacağız

Demirtaş: Hükümet bu saldırılara alıştı, ama biz alışmayacağız
Demirtaş: Hükümet bu saldırılara alıştı, ama biz alışmayacağız
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'da yaptığı konuşmada İstanbul Taksim'de meydana gelen bombalı saldırıyı kınadığını söyleyerek "Hükümet bu tür saldırılara alıştı ancak biz alışmayacağız" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamayla ilgili olarak "Saldırıyı kınıyorum. Hükümet bu tür saldırılara alıştı ancak biz alışmayacağız" dedi.

NATO'dan İstiklal Caddesi'ndeki saldırıya ilişkin açıklama
 

HDP Eş Genel Başkanı Selehattin Demirtaş, öğlen saatlerinde partisi tarafından Van'ın İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen halk buluşması mitingine katılarak burada konuşma yaptı. Sıkı güvenlik önlemlerinin alandığı alanda yaklaşık 2 bin kişiye hitap eden Demirtaş, konuşmasına İstanbul Taksim'de meydana gelen canlı bomba eylemine değinerek başladı. Demirtaş, "Malesef İstanbul İstiklal'de direk sivilleri hedef alan bir terör saldırısı oldu. Bir kez daha buradan söylüyorum. Bu saldırıyı kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bize artık bu şekilde yaşamaya alışmalısınız diyenlere inat. Hayır savaşa da, ölüme de, katliama da alışmayacağız. Bu normaldir demeyeceğiz. AKP için normal olabilir. Ölümleri benimsemiş, kanıksamış olabilir. Başbakan normal karlışayabilir. Biz alışmayacağız" dedi.

Taksim'de patlama: Ölü ve yaralılar var

BİZİ VATAN HAİNİ İLAN EDENLER KENDİLERİNE BAKSIN
Sık sık PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı mitingte bölgedeki operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarına değinen Eş Genel Başkan Demirtaş, Yüksekova'nın, Sur ve Cizre gibi yıkılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bölgedeki insanları hain ve düşman ilan ettiğini ileri süren Demirtaş, "Bir Cumhurbaşkanı ve Başbakan kendi ülkesinin vatandaşını düşman ilan edemez. Saraydaki zat Kürt vatandaşları hain ilan etmiş. Kim halkın Türkü, Kürdü arasına ayrımcılık koyarsa, birine fazla diğerine az hak veriyorsa, o vatan hainidir. Bizi vatan haini ilan edenler çıkıp kendilerine baksınlar. Devletin çalıp çırpmadığınız hiç bir şeyi kalmadı. Vatanı sattınız hain sizsiniz. Buradaki insanları hain ilan ederek hainlik yaptınız. Halk hain olmaz. Halk bu toprakların sahibidir" dedi.

Twitter'da #ALIŞMAYACAĞIZ tepkisi

KENDİLERİNE BİAT ETMEYEN HERKESİ TERÖRİST İLAN ETTİLER
Birçok ülkede sorunların olduğunu belirten Demirtaş, sorunların çözümünde kullanılan yöntemlerin farklı olduğunu söyledi. Demirtaş, "Suriye sorununu tank, topla şehirlere girerek çözemedi. Libya, Yemen çözemediği için de ülkeleri kan gölüne çevirdiler. Şimdi bizim de en büyük şansızlığımız başımızda böyle kafasız bir iktidar olmasıdır. Hendek barikatı oturup konuşarak çözelim dedik. Hayır dediler hepsini öldüreceğiz öyle çözeceğiz. Türkiye'yi kaosa sürüklediniz. Diktatörlük, saltanatınız için Türkiye'yi kaosa, uçurumun kenarına sürüklediniz. Kendilerine biat etmeyen herkesi terörist ilan ettiler. Devlet içinde de bu politikalara karşı olanlar var. Neden seslerini çıkarmıyorlar anlamış değilim. Biz barış diyoruz. Onlar biz size diz çöktürceğiz diyor. Öyle zannediyorlarki biz korktuğumuz için barış istiyoruz. Bu dönemde barış istemek cesaret, haysiyet işidir. Bunlarda haysiyet yok ki" dedi.

Twitter'da #ALIŞMAYACAĞIZ tepkisi

MHP KAYYUM ATANMASIN DİYE SARAYIN ŞAKŞAKLIĞINI YAPIYOR
Kendilerinin de seçilerek meclise girdiğini belirten Demirtaş, "Onlar öyle zannediyorlar ki biz sahtekarlıkla meclise girmişiz. Şimdi mecliste bizim yanımızda oturan küçük bir milliyetçi parti var. Gece gündüz HDP'lilerin dosyasını getirin dokunulmazlıklarını kaldıralım diyorlar. Çünkü MHP'de kongre yapılacak koltuk elden gidecek. MHP kayyum atanmasın diye sarayın şakşaklığını yapıyor. Onların da hırsızlık, yolsuzluk, tevacüz dosyaları var. Biz diyoruz kaldırılsın. Bizim hakkımızda açılan davalar bizim onur madalyalarımızdır. Bir tek arkadaşımıza kimse dokunamaz. Biz sadece konuşmuşuz. 550 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılsın. Biz halkımızın özgürlük davası için meclisteyiz. Bu halka daha fazla fatura ödetilmesine izin vermeyeceğiz. Bu savaşı durdurmak için çalışıyoruz. Barış için kapımız açık. Biz kurbanlık koyun ve köle de değiliz. Biz insanlar ölmesin diye elimizi taşın altına koyduk" dedi.

Twitter'da #ALIŞMAYACAĞIZ tepkisi

BURADA İNSANLAR EVİNE GİREMİYOR
Hükümetin Suriye'ye girmeye çalıştığına da dikkat çeken Demirtaş, "Suriye'ye gireceğiz dediler, Suriye buraya geldi. Yakılan yıkılan şehirler, her gün patlayan bombalar. Burada kimse tanklardan bombalardan evine giremiyor. Batıda kimse canlı bomba korkusundan evinden çıkamıyor. Olaylardan hep bizi sorumlu tutuyorlar. Böyle bir anlayışla parlamentoda oturacağımıza, halkımızla omuz omuza, içiçe yaşarız" dedi. Demirtaş daha sonra Diyabakır'da yapılacak Nevruza katılmaları için çağrı yaptı. Mitinge katılanlar daha sonra olaysız dağıldı.

DHA

Twitter'da #ALIŞMAYACAĞIZ tepkisi

HDP: İstanbul'daki bombalı saldırıyı lanetliyoruz

İranlı turist patlama anını anlattı

Bahçeli'den Taksim açıklaması: Hevesler boşunadır, çünkü hainler başaramayacak

Görgü tanıkları patlama anını anlattı