Demirtaş: İsim kararını biz veririz

Demirtaş: İsim kararını biz veririz
Demirtaş: İsim kararını biz veririz

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı’ya gidecek heyet başvurusu ile ilgili olarak, “Henüz yapılmadı” dedi.
KCK duruşmasını izlemek için Diyarbakır Adliyesi’ne giden Demirtaş, bir gazetecinin, “ Başbakan Erdoğan , İmralı’ya gidecek heyet konusunda karar vereceklerini açıklamıştı. Bu konuda size bir bilgi geldi mi? İsimlerle ilgili bir sıkıntı olması durumunda parti olarak nasıl bir tavır sergileyeceksiniz?” sorusunu şöyle cevaplandırdı:

‘Bizsiz yürütün’ resti
“Adalet Bakanlığı İmralı veya herhangi bir cezaevine bir milletvekilinin gidişi konusunda izin verir, karar vermez. Kararı partimiz vermiştir. Kararı biz veririz, o kararı da vermiş durumdayız. Kendileri izin verir mi, vermez mi onların takdiridir. Bizsiz de yürütebiliyorlarsa biz engel olmayacağımızı zaten başından beri belirttik. Ama bu saatten sonra bize isim tartışması dayatan, isim tartışmasıyla karşımıza gelen bir siyasi anlayışıyla çalışma yürütemeyiz. Bunu da bilmekte fayda var. Özellikle İmralı boyutuyla kendileri artık o saatten sonra kendi çalışmalarını kendileri yürütürler. Biz de dışarıdan destek oluruz. Engel olmayız.”
Gidecek heyetle ilgili başvuru yapılıp yapılmadığına ilişkin soru üzerine ise Demirtaş, “Henüz yapılmadı, arkadaşlarımız bizim talimatımızla başvuru yapacaklar. Aslında bir ay önce İmralı Adası’na ikinci gidişin olması gerekirdi. Ama hükümetin yaklaşımları nedeniyle 1.5 aydır gidilemiyor. Biz sabırlı davranıyoruz. Yoksa İmralı görüşmelerinin bu şekilde kriz olmaması gerekir. Bundan sonra sürecin normalleşerek devam etmesi gerekir” dedi.