Demirtaş: Kürt, Türk birbirinize sarılın, tahriklere karşı en iyi ilaç barış

Demirtaş: Kürt, Türk birbirinize sarılın, tahriklere karşı en iyi ilaç barış
Demirtaş: Kürt, Türk birbirinize sarılın, tahriklere karşı en iyi ilaç barış
Dağlıca'da 16 askerin şehit olmasının ardından yurt dışı programını yarıda keserek ülkeye dönen Selahattin Demirtaş, "Tüm kardeşlerime sesleniyorum, ne yaparsa yapsınlar, kardeşliğinizi bozmayın. Kürt, Türk birbirinize sarılın. Bütün tahriklere karşı en iyi ilaç barıştır" dedi.

DİYARBAKIR – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki PKK saldırısında 16 askerin şehit olması nedeniyle yurt dışı programını keserek Türkiye'ye döndü. Diyarbakır Havaalanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ak Parti 'yi eleştiren Demirtaş, "Barış noktasında iyi bir aşamaya gelmişken, neden müzakere masası devrildi. Bunların hepsi hükümet tarafından açıklanması lazım" dedi.

Yurt dışı programını yarıda keserek Türkiye'ye dönen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dağlıca'daki saldırı ve Cizre'de 4 gündür süren sokağa çıkma yasadığını değerlendiren Demirtaş, bütün ölümlerin tamamının herkesin ortak acısı olduğunu, parti olarak ölümler, cenazeler arasında asla ayrım yapmadıklarını söyledi.

‘TAHRİKLERE KARŞI EN İYİ İLAÇ BARIŞTIR’

Türkiye'nin birçok yerinde parti binalarının saldırıya uğrayıp yakıldığını belirten Demirtaş, silahların susması gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Neden silahlar konuşuyor, bunu hükümetin anlatması lazım. Niye ölüyor bu insanlar, kimin için ölüyor. Toplum barış istiyor. Barış noktasında iyi bir aşamaya gelmişken, neden müzakere masası devrildi. Bunların hepsi hükümet tarafından açıklanması lazım. Tüm kardeşlerime sesleniyorum, ne yaparsa yapsınlar, kardeşliğinizi bozmayın. Kürt, Türk birbirinize sarılın. Bütün tahriklere karşı en iyi ilaç barıştır" diye konuştu.

‘GENÇLERİMİZİN CANINI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ’

1 Kasım'da yapılan seçimlere de değinen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Sadece seçim için de değil, seçimden daha kıymetli bir şeyi kurtarmaya çalışıyoruz, gençlerimizin canını kurtarmaya çalışıyoruz. Batsın koltuk ve iktidarınız diyoruz. Biz sadece ölümler dursun istiyoruz. Sonrasını halk kendisi karar verir. Bugün Cizre'de nasıl seçim yapılacak merak ediyorum. Biz gidip Cizre'de seçim mi yapabileceğiz. İnsanların aklıyla alay etmesinler. Evet, seçim yapılacak ama sizin istediğiniz koşullarda değil" ifadelerini kullandı. 

(Ferit ASLAN - Ahmet ÜN - DHA)