Demirtaş: Lazkiye Kürt özerk bölgesinde yer alırsa

Demirtaş: Lazkiye Kürt özerk bölgesinde yer alırsa
Demirtaş: Lazkiye Kürt özerk bölgesinde yer alırsa
Fatih Altaylı, Habertürk Ankara Bürosu'nun dünkü sabah kahvaltısına konuk olan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın sözlerini, köşesine taşıdı. Demirtaş, "Suriye'de de Irak'taki gibi bir Kürt özerk bölgesi olacağı artık kesin. Tabii bu Suriye'deki Kürt oluşumu, Lazkiye'yi de içine alırsa Kürtlerin büyük bir sorunu ortadan kalkar..."

Habertürk Ankara Bürosu’nun sabah kahvaltısına konuk olan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Toplantıda bulunan Fatih Altaylı, Demirtaş’ın açıklamalarını köşesine taşıdı.

Altaylı’nın “terör hortlayacak mı” sorusuna Demirtaş, “hayır” dedikten sonra PKK ’nın yeniden silahlı mücadeleye neden dönmeyeceğini böyle anlattı: 


' AKP SÖZÜNÜ TUTMASA DA SİLAHLI MÜCADELE GERİ GELMEYECEK' “Çok net biçimde söylüyoruz ki, artık silahlı mücadele dönemi kapanmıştır. Bundan sonra PKK’nin Türkiye’de silahlı bir mücadele yürütmesinin ne anlamı kalmıştır, ne gereği kalmıştır. AKP, Türkiye’yi daha özgürlükçü hale getirirse çok iyi olur. Eğer getirmezse, biz getirmesi için siyaseten kendilerini zorlarız, siyasi baskı kurarız. Ama artık Türkiye’de Kürt sorununun silahla çözümü diye bir şey olamaz.

AKP sözünü tutsa da, tutmasa da biz artık silahlı mücadele döneminin geri gelmeyeceğini biliyoruz. Artık demokratik yollardan, siyasi yollardan Türkiye’yi özgür ve demokratik bir ülke haline getirmek istiyoruz. CHP ’nin bu süreçte yer almasmı da bu yüzden istiyoruz.

CHP de destek verirse, AKP’ye daha fazla baskı kurabiliriz, daha özgürlükçü bir Türkiye ve Anayasa için.” 


KÜRT OLUŞUMU LAZKİYE’Yİ İÇİNE ALIRSA
Ortadoğu’da değişen dengelere ve Suriye’deki oluşuma dikkat çeken Demirtaş, şöyle konuştu:

“Üç Kürt devleti olabilir. İran’da bir Kürt devleti, Irak’ta bir Kürt devleti, Suriye’de bir Kürt devleti. Suriye’de de Irak’taki gibi bir Kürt özerk bölgesi olacağı artık kesin. Tabii bu Suriye’deki Kürt oluşumu, Lazkiye’yi de içine alırsa Kürtlerin büyük bir sorunu ortadan kalkar. Denize alışırlar ve Türkiye’ye tam bağımlılık ortadan kalkar. Irak’ta merkezi yönetim bugünkü anlayışım sürdürürse Irak’taki Kürt devleti tam bağımsız olarak da ortaya çıkabilir.” 


TÜRK-KÜRT KONFEDERASYONU
Altaylı’nın “Ya Türkiye’deki Kürtler?” sorusuna Demirtaş, “Gerek yok. Ama olabilir de. Burada bir Türk-Kürt konfederasyonu çok büyük bir güç olur. Onu görmek lazım.” diye cevap verdi. 


BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK YOK
Başkanlık sisteni ve anayasa tartışmaları konusunda Demirtaş şunları söyledi:

“Yok öyle bir şey. Özgürlükçü bir Anayasa ile ilgili umutlarımızı koruyoruz. Bir kez daha söylüyorum: CHP bu süreçte yer alırsa çok daha güçlü bir biçimde bu Anayasa için zorlayabiliriz. Başkanlık sistemi konusunda biz AKP’nin istediği türde bir başkanlık sistemine karşıyız. ‘Başkanlık sistemi olmaz’ demiyoruz ama AKP’nin istediği türde bir başkanlık sistemine asla ‘Olur’ demeyiz. Anayasa’nın referanduma gitmesini zaten istiyoruz. 367 oyla geçse bile referanduma gitmeli diye düşünüyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/1134702113470221

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  maskeler - jooma

  sayın demirtaş ın açıklaması yanlış ve geçersiz. fakat burda ki yorum yazan kişilerinde faşist ve kürt düşmanı oldukları bir o kadar da gerçek. içinde kürt geçen olumlu bir cümle bu kişiler için kırmızı renk görmüş boğa olmalarına yetiyor. bunu her kılıfa girerek yapıyorlar. bazen faşist bazen sosyalist bazen nasyonalist,bazen kemalist. ama kürtler zaten bunlara alışkın o yüzden artık boşuna... kervan yoluna devam ediyor.

  on numara kafalar karışmış - zemhurbuldan

  "halkların kendi kaderini tayin hakkı" tüm bu kafa karışıklığının çözümü için yeterli bir yaklaşım. Lazkiye'nin kürt özerk bölgesinde ne işi var derken bahsedilen bu. Evet 40 milyon kürt devlet kursun, kursun yani ve Lazkiye halkı da, ki kürt olmayan bir halk olur kendileri, derse ki 'ben de bu kürt özerk bölgesine katılıyorum', tıpkı yıllar önce Hatay'ın referandumla Türkiye'ye katılması gibi, o zaman zaten bize de bişey yemek düşer. Bu kadar yıl boyunca 'halkların kendi kaderini tayin hakkı'na tutunmuş insanların bugün kürt özerk bölgesine kafadan Lazkiye'yi sokması asıl samimiyetin sorgulanması gereken nokta. Yoksa kürtlere bir denizi çok görmek gibi bir düşünce sadece kafa karışıklığı

  BU KADAR DA HOPLAMAYIN - beyaz-aslan

  Sanki panik odasındasınız mübarek,Kürtler Lazkiye'ye göz dikmişler;işte görüyorsunuz değil mi yesinler sizin Anti-emperyalizm-inizi,Lazkiye hemen Kürtlerin oldu, sakin olun bir kere Halepçe katliamının yıldönümünde bu tepkici mesajları gönderdiniz mi değil,o zaman çok konuşun ama Kütlere olan düşmanlığınızı Sahte Anti-emperyalizm kılıfı ile değil... Ha bir de sahi HATAY hangi ülkedeydi?

  ... - Batılı

  Yahu bir durun daha yeni başladık. Bırakın da tadını çıkaralım :)

  ne yazmami bekliyorsunuz - süleyman erdogan

  su elestirileri okuyorumda nereden nereye, ne yapmamizi bekliyorsunuz sanki Kurtler 80 sene boyunca turk halkini baski altina almis dilini kulturunu yasaklamis en guzide evlatlarini yoketmis ustune ustluk butun azinliklari inkar etmis yaziklar olsun surda iki senedir kurt halki rahat yavas yavas nefes almaya baslamis ve yapistirdiklari iftiralar israilin usaklligi vesayire turkler ve yazarlari kendilerine bu yakistirmayi yapsinlar kurtler bu cografyanin en kadim halkidir

  Demirtaş:lazkiye kürt özerk hk. - fgemak

  kürtler kavgayla savaşla ırakta Kerkük gibi petrol zengini bölgeyi ele geçirdiler,şimdide suriyede stratejik önemi olan lazkiye limanını ele geçirmeye çalışıyorlar,böyle kavgayla savaşla ülkelerin kaymak bölgeleri ele geçiriliyorsa bu ülkelerde yaşayan diğer insan guruplarının da kaymak bölgeleri ele geçirmek için savaşmaktan başka çareleri olmadığı görülüyor.yakın tarihlerde bölgede çok çetin kürtlerin içinde bulunduğu büyük savaşların yaşanacağını düşünüyoruz.

  Malatyalı - mavi17

  20 sene geçmeden göç ettiğiniz her yere Kürdistan diyorsunuz. Tarihsel olarak binlerce yıldır bir gram hakkınız hukukunuz olmayan topraklara bile göz dikebiliyorsunuz.. O zaman şiarınız olsun bu sayın Demirtaş, lakin Umman denizine bile sahiplik etmek isteyen yazarlarınız var: http://www.yuksekovahaber.com/yazi/kalkan-kurdistan-bayragi-inmez-artik-2859.htm