Demirtaş mektubu Kandil'e verip Barzani ile görüştü

Demirtaş mektubu Kandil'e verip Barzani ile görüştü
Demirtaş mektubu Kandil'e verip Barzani ile görüştü

arşiv

Öcalan'ın mektubunu Kandil'e götüren BDP'li Demirtaş ve Önder, mektubu KCK yöneticilerine teslim ettikten sonra Erbil'de Başbakan Barzani ile görüştü.

DİYARBAKIR - İmralı Adası'nda görüştükleri Abdullah Öcalan'ın mektubunu Kandil'deki KCK Yürütme Konseyi üyelerine götürmek için cuma günü Kuzey Irak'a giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, dün Kandil Dağı'na çıkarak Abdullah Öcalan'ın yazdığı mektubu KCK yöneticilerine teslim etti.

Mektup teslimi sırasında Öcalan ile yaptıkları görüşmenin detaylarını da KCK yöneticilerine aktaran Demirtaş ve Önder, birkaç saat kaldıktan sonra dün akşam yeniden Erbil'e döndü.

KCK yönetiminin mektuba cevap vermek için aralarında toplanıp tartışacağı ve yanıtı yazıp Demirtaş'a teslim edecekleri ifade edildi.

Görüşmede, Demirtaş ve Önder'in, KCK yöneticilerine Öcalan'ın sürece dair beklentilerini, kaygılarını detaylı paylaştıkları, özellikle süreç için önemli adım olan çekilme konusunda Öcalan'ın önerilerini dikkate değer bulan Kandil yönetiminin, kararlaşma konusunda sıkıntı çektiği belirtildi.

DEMİRTAŞ VE ÖNDER BAŞBAKAN BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ
Kandil Dağı'nda Abdullah Öcalan'ın mektubunu KCK yöneticilerine teslim eden ve cevap bekleyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, bu sabah saatlerinde Erbil'de Irak Kürdistan Bölgesi yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, Demirtaş ve Önder, çözüm süreci konusunda Barzani ile bilgi alışverişinde bulunarak, İmralı adasında Öcalan ile Kandil'de KCK yönetimi ile yaptıkları görüşmeler hakkında da Barzani'ye bilgi verdi.

BDP lideri Demirtaş ve Milletvekili Önder'in bugün akşam saatlerinde de Parlamento Başkanı Erselan Bayaliz ile görüşeceği ifade edildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Önder'in Kandil ile yapacakları görüşme sonucu mektubun cevabını bekleyip beklemeyeceklerine sonra karar verecekleri ifade edildi.

DHA - Ferit ASLAN