Demirtaş: Öcalan 'kapıyı açıp İmralı'dan çık deseler de çıkmam' diyor

Demirtaş: Öcalan 'kapıyı açıp İmralı'dan çık deseler de çıkmam' diyor
Demirtaş: Öcalan 'kapıyı açıp İmralı'dan çık deseler de çıkmam' diyor
HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Öcalan'ın İmralı'daki görüşmede kendilerine "Kapıyı açsalar, bana çık deseler de çıkmam. Burada bulunma gerekçem ortadan kaldırılmadan İmralı'dan çıkmanın anlamı yok" dediğini söyledi.

RADİKAL-HDP Eşbaşkanı  Selahattin Demirtaş Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.  ''Öcalan haksız yere cezaevinde'' diyen Demirtaş, ''Ama kendisiyle İmralı'da görüşmemizde 'Kapıyı açsalar, bana çık deseler de çıkmam. Burada bulunma gerekçem ortadan kaldırılmadan İmralı'dan çıkmanın anlamı yok' dedi'' ifadelerini kullandı. 

İmralı'ya özel bir hukuk uygulandığını söyleyen Selahattin Demirtaş, şunları dile getirdi:  "İmralı'ya ayrı ve özel hukuk uygulanıyor. 3.5 yıldır hiçbir avukatı Öcalan ile avukat sıfatıyla görüştürülmedi.Bizim dışımızda başka siyasetçiler ve akil insanlar gitmek isterse engel çıkarılmamalıdır. Öcalan 15 yıldır orada hukuktan ötürü değil, siyasi nedenlerden ötürü tutuluyor.  Türkiye 'de soyguncular, katiller, hırsızlar ellerini kollarını sallayarak dolaşırken ülkenin iç barışına katkı sunmak isteyen bir insdan 15 yıldır tek kişilik bir odada tutuluyor. Bunun haklı bir tarafı olabilir mi?  Müzakere yürütmek istiyor. Sivil ve özgürlükçü bir anayasa için adımlar atılmasını istiyor. 'Beni serbest bırakın, beni affedin' gibi bir talebi yok. 'Kapıyı açsalar, bana çık deseler çıkmam. Burada bulunma gerekçem ortadan kaldırılmadan buradan çıkmamın anlamı yok' diyor."


  http://www.radikal.com.tr/126766912676694

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mahkeme deki APO dan günümüze.. - user934512

  Yakalanıp yargılandığında bu adam ne haldeydi! şimdi devlete kafa tutuyor.. AKP nin bu yaptığı yanına kar kalmayacak.. Sırf başkanlık gelsin diye terörist ile pazarlık yaptılar.. Yazıklar olsun..

  o - user390536

  adama bak yahu birde cezasını kaldırıp özür dileyeceğiz.Tayyip ve AKP ye oy verenler bunu görün artık

  Çok yazık - makul

  Ne yazık ki Kürt meselesi Öcalan'ın çıkış pazarlığına indirgenmiş durumda. HDP'nin tek parti olarak seçime katılma kararı da AKP'ye mecliste çoğunluk oluşturacak fırsatı verme pazarlığının bir parçası. Sırf Öcalan çıkacak diye memleket AKP ateşine atılıyor HDP tarafından bilerek ya da bilmeyerek. Çok yazık.

  Öcalan Demirtasi hücresinin penceresinden görünce hangi sarkiyi söylüyor dersiniz? - baizzet1925_379

  Bak postaci geliyor selam veriyor herkes ona bakiyor selam veriyor.......Bu gün yalnız bu kadar Darılmayınız Yarın yine gelirim Hoşçakalınız