Demirtaş'a İmralı vetosu

Demirtaş'a İmralı vetosu
Demirtaş'a İmralı vetosu
Öcalan'la görüşmeye giden BDP heyetinde Demirtaş'ın yerini İdris Baluken aldı. Demirtaş 'veto' nedeniyle hükümeti suçladı. Gözler Öcalan'ın yapacağı açıklamada.

Gözler Abdullah Öcalan’ın bugün yapması beklenen açıklamaya çevrilirken; hükümetten BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a ‘veto’ geldi. Demirtaş, Öcalan’la görüşmek üzere dün İmralı’ya giden BDP heyetinde yer almadı. Demirtaş’ın yerine heyete BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken dahil edildi. Demirtaş, duruma “Hükümetin bu yaklaşımı çözüm sürecinin ciddiyetine denk değildir” diye tepki gösterdi.
BDP heyeti çözüm süreci kapsamında dün İmralı’da Öcalan’la 11. kez görüştü. Hemen her ziyaret öncesinde heyette kimlerin yer alacağı hükümet ile BDP arasında tartışma konusu oldu. BDP, bu görüşmelerin eşbaşkanlar düzeyinde yapılmasını istedi. Ancak isimleri hükümet belirledi ve zaman zaman da değişiklik yaptı. 

Demirtaş’a izin çıkmadı 

Öcalan 8 Ekim’de görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan ile çözüm sürecine ilişkin görüşlerini bugün açıklayacağı mesajını vermişti. Bu kritik görüşme öncesinde İmralı’ya BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Demirtaş gidecekti. Ancak Demirtaş’a hükümetten izin çıkmadı. Adalet Bakanlığı ile BDP arasında yapılan görüşmelerin ardından Demirtaş’ın yerine heyete BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken alındı. Böylece 11. görüşmeye Buldan ile Baluken gitti.
Baluken de ‘ PKK ’lılarla kucaklaşanlar’ arasındaydı
Hükümetin izin verdiği İdris Baluken’in, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde yollarını kesen PKK’lılarla kucaklaşan ve bu nedenle hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması fezlekesi hazırlanan BDP’li ve bağımsız 10 milletvekili grubunun içinden olması dikkat çekti. Hükümet ‘kucaklaşma görüntüsü’ne sert tepki göstermişti. Daha önce BDP Eşbaşkanı Kışanak’ın bu vekiller arasında yer alması nedeniyle hükümet tarafından İmralı’ya gidişine izin verilmediği iddia edilmişti.

Demirtaş: Çocukça davranış

Demirtaş ise dün Diyarbakır’da yaptığı açıklamada bu duruma tepki göstererek şöyle dedi: “Hükümetin yarattığı çocukça davranışlar nedeniyle, ciddiyetsizlikler nedeniyle 2 - 3 gündür İmralı’ya gidemediler. Biz Sayın Öcalan’ı esas aldık, hükümeti değil. 15 günde bir bu görüşmelerin olması gerekiyordu. Kişilerin tartışılmasını doğru bulmayız. Ortadoğu ’nun en büyük sorunuyla uğraşıyoruz ama Başbakan da kaprisli, kompleksli bir tutumla yaklaşıyor.”

‘PKK ile müzakere yürütülmeli’

Başbakan Yardımcısı Beşir Atatay’ın konuşmalarından yola çıkarak, hükümetin Öcalan’ın olgun bir siyasetçi olduğu konusundaki düşüncelerini değerli bulduklarını söyleyen Demirtaş, “PKK’lıların gerçekten makul siyasetçi oldukları tespitlerine katılıyoruz. Hükümetin yıllar sonra bunu anlamış olması sevindiricidir” dedi. Başbakan Erdoğan ’ın anketlerde BDP’nin yükseldiğini gördükçe tansiyonunun yükseldiğini savunan Demirtaş, şöyle devam etti: “Verdiğimiz mücadele yokmuş, kendileri büyük bir lütufta bulunuyormuş gibi yapıyorlar. BDP sürece karşıymış gibi bir hava yaratanlar, iki yüzlülüğü bıraksınlar Hükümet samimi yaklaşırsa süreç ilerleyebilir. Ama hepimizi kaygılandıran bir durum olduğu da gerçektir.”

Heyetler sürekli değişti

2 Ocak’ta İmralı’ya giden ilk heyette Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata yer aldı. 23 Şubat’ta gerçekleşen 2. görüşmede heyet tamamen değişti; Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan İmralı’ya giti. 18 Mart’taki 3. görüşmede heyetten Altan Tan çıkarılarak Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’a yer verildi. Aynı heyet 3 Nisan’daki 4. görüşmeyi de gerçekleştirdi. 14 Nisan’daki 5. görüşme Demirtaş yer almadı, Buldan ve Önder İmralı’ya gitti. 7 Haziran’daki 6. görüşme, 24 Haziran’daki 7. görüşme, 21 Temmuz’daki 8. görüşme, 17 Ağustos’taki 9. görüşme ve 16 Eylül’deki 10. görüşmede de heyet Demirtaş ve Buldan’dan oluştu.