Demirtaş'tan KCK'ya: Silahlar kesinlikle gündemden çıkmalı

Demirtaş'tan KCK'ya: Silahlar kesinlikle gündemden çıkmalı
Demirtaş'tan KCK'ya: Silahlar kesinlikle gündemden çıkmalı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK'ya çağrıda bulunarak, "(Demokratik siyasete) 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır" dedi.

RADİKAL - KCK yönetimine Kürt sorununun çözümü için katkıda bulunmak istiyorlarsa demokratik siyasete destek vermeleri konusunda çağrıda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokratik siyasetin güçlenmesine destek vermeleri lazım. 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye 'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır" dedi. 

Bugün TV televizyonunda canlı yayınlanan programda gazeteciler Nazlı Ilıcak ve Hayko Bağdat'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

"KCK yönetimi, KCK iradesi Kürt sorununun çözümü konusunda katkı sunmak istiyorsa -ki açıklamaları ve beyanları böyle ve biz bunun samimiyetine de inanıyoruz... Bu durumda demokratik siyasetin güçlenmesine destek vermeleri lazım. Vesayet altına almak değil, güçlenmesini engellemek değil, güçlenmesine destek vermeleri lazım. 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır. Türkiye'de artık silahların patlamayacağı kalıcı bir barışa ulaşmamız gerekir. KCK yönetimi de buna destek vermelidir. Yüzde 13 oy almış bir HDP'nin önü açıktır. KCK yöneticileri akıllı insanlardır. HDP'yi zayıflatacak her adımın Türkiye'deki çözümü ve demokrasiyi zayıflatacağını görürler, bilirler."

 


  ETİKETLER:

  KCK

  ,

  Türkiye

  ,

  hdp

  ,

  Bugün

  ,

  Bağdat

  ,

  Demokratik

  ,

  oy

  ,

  Ilıcak

  http://www.radikal.com.tr/138615513861551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo. - user433512

  Demirtaş seçim kampanyalarından bu yana sürdürdüğü dürüst,akılcı ve tutarlı siyasi söylemleriyle,giderek ülkenin en önemli ve en güvenilir siyasetçilerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Şimdiye kadar HDP ve ondan önceki benzer partilere mensup siyasetçilerden duymaya pek alışık olmadığımız 'değişim' söylemlerini,cesur bir şekilde dile getiriyor olması, şahsen beni gerçekten bir hayli umutvar olmaya sevkediyor. Bence toplum olarak,sorumluluk duygusu çok yüksek bu söylem ve tavırların paha biçilmez değerini her türlü önyargıdan sıyrılacak önemsemeye başlasak çok iyi olur.Çünkü bu söylemlerin değeri,sadece bugün için değil,ülke ve toplumun geleceğini belirlemek açısından da çok yüksek.Umarım ve dilerim ki; bu değerli genç siyasetçinin önü kesilmez.