Demirtaş'tan 'süreç işlemez' uyarısı

Demirtaş'tan 'süreç işlemez' uyarısı
Demirtaş'tan 'süreç işlemez' uyarısı
BDP'li Demirtaş, "Uludere'de öldürülenlerin hesabı sorulmadan, siyasi tutuklular serbest bırakılmadan süreç işlemez" diye konuştu.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hükümete sert sözlerle yüklendi. Partisinin çözüm sürecine ilişkin kırmızı çizgilerini aktaran Demirtaş, “Uludere’de öldürülenlerin hesabı sorulmadan, siyasi tutuklular serbest bırakılmadan süreç işlemez” dedi. Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan BDP Eşbaşkanı Demirtaş şu mesajları verdi:
NAMUS MESELEMİZ: 34 kişiyi savaş uçaklarıyla katlediyorlar ama görevsizlik veriyorlar. Sizin adaletiniz, hukukunuz ve vicdanınız batsın. 18 aydır sadece cezalandırılan Roboskili ailelerdir. Devletin çocukları parçaladığı yere gidip izinsiz sınır ihlali yapmışlar. Sınır filan yok ki, o taraf Kürdistan, bu taraf Kürdistan. Çöz bakalım. Bu halk size bir gün öyle bir ceza kesecek ki feleğiniz şaşacak. Soruşturma daha mahkemeye gitmemiş, daha idarenin elinde. Ama hükümetin umurunda değil. Roboski bizim namus meselemizdir. Roboski’nin hesabını sormadan süreç ilerlemez, çözülmez.
REHİN POLİTİKASI: Arkadaşlarımızın bu rehine politikasına ne zaman son vereceksiniz? Bu insanlar infazını bitirmiş. Hâlâ tahliye edilmiyor. Kanunu uygulayın. Bu da bizim için kırmızı çizgidir. Tek bir siyasetçi arkadaşım içerde olduğu sürece, asla ve asla bu süreç ilerlemez. Bu da bizim açımızdan net bir tutumdur. Demokratik siyaset mi istiyorsunuz? Gelecek ay, yıl değil. Biz bu hafta tavrınız nedir görmek istiyoruz. Hükümet süreci tıkama ile karşı karşıyadır.
SEN NEYİN BAŞISIN?: Bir tarafta Öcalan ile müzakere yapacaksın sonra ‘teröristbaşı’ diyeceksin. Sormazlar mı sana sen neyin başısın? Bu dil ile süreç ilerler mi? Asrın Hukuk Bürosu avukatları, ÇHD avukatları, tutuklu gazeteciler bizim kırmızı çizgimizdir. İçerdeki tüm siyasetçiler, sadece BDP’lilerden bahsetmiyorum, bütün siyasetçiler serbest bırakılmadan siyaset olmaz.
SAHİPSİZ DEĞİLLER: Gezi Parkı ile ilgili ortaya çıkan ruhu anlamak yerine halen mikrofonda yalanlar söylenebiliyor. Halen sabahın köründe ESP’ye olduğu gibi siyasi soykırım operasyonları yapabiliyorlar. Gözaltına aldıklarınızın altında faiz lobisi var mı? Ceplerinde halk otobüsü parası bile yoktur. Faturayı yine devrimcilere çıkarıyorlar. BDP, ESP’nin, SDP’nin yanındadır. Onları sahipsiz sanmayın. Madem dış güçler var bunların arkasında; mitingini git New York’ta, Washington’da yap. Sen de çok iyi biliyorsun ki bu bir halk hareketidir. Faiz sistemini yaratan sensin.
YALANI BESLEYENLER: Yalanlar üzerinden halk itibarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Yalanı besleyenler Başbakan’ın etrafındakiler. Kusura bakmayın, ama Başbakan’ı yalana alıştırdınız. Madem geçmişle yüzleşeceğiz; o zaman bu yalanlarla yüzleşeceğiz. Kızılay’dan, Taksim’den, Kordon’dan bakmayı bilirsek o zaman Roboski Şırnak daha iyi anlaşılır. Hakikat üzerine bir geleceği birlikte yapacağız.
SANDIKTA GÖRÜŞELİM: Bir tarafta devletin bütün imkânlarıyla, otobüsüyle, gemisiyle, treniyle, parasıyla, puluyla, televizyonuyla miting yapacaksın, Türkiye ’nin her yerinden özel uçaklarla kitleleri taşıyacaksın, eşantiyon dağıtacaksın, bu senin hakkın olacak; öbür tarafta Gezi Parkı’na çadır koyanlara tankla, topla, panzerle saldıracaksın. Sandıkta görüşelim. Kaldır barajı görüşelim. İfade özgürlüğü, gösteri, miting hakkı olmadan, seçim barajı düşmeden, bütün partilere Hazine yardımı olmadan, basın özgür olmadan demokratik siyaset kandırmacadır, yalandır.
NİMETTEN SAYMA: İki cümle ile bütün bunları bitirmek mümkün. Söylemez, çünkü karizması sarsılacak. Geçen hafta da söyledik; bu kadar kasıntı yapma. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmaz. Sana anlattıkları kadar büyük de değilsin. Nimet değilsin. Kendini fasulyeden sayma. Halkı dinle, o zaman büyük bir lider olursun.