Demiryolları çalışanları arkadaşları için eylemdeydi

Demiryolların çalışanlarının 25 Kasım'daki memur eylemine katıldığı için açığa alınan 16 arkadaşları için başlattığı eylem olaylı geççti. Birçok ilde tren seferleri ya durdu ya geç yapılabildi. Haydarpaşa Garı'nda polis çalışanlara müdahale etti.Demiryolu çalışanları 25 Kasım'daki memur eylemine katıldığı için açığa alınan 16 arkadaşlarının işe iadesi için eylem başlattı. Haydarpaşa Garı'nda eylemcilere polis gece müdahale etti, 4 kişi gözaltına alındı. Gece boyunca 5 ilde eylem vardı. Haydarpaşa Garı'ndaki eylem sabah itibarıyla sürerken, hiçbir seferin yapılamadığı belirtiliyor.

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ile Kamu-Sen'e bağlı Türk Ulaşım Sen üyeleri dün geceden itibaren çalışmadı. Haydarpaşa'da dün akşam saat 22. 00'de yapılması gereken Anadolu Ekspresi ile 22.30'daki Ankara Ekspresi trenleri hareket etmedi. Sendika üyeleriyle yolcular arasında zaman zaman tartışma çıktı. Geceyarısından sonra Haydarpaşa Garı'ndaki eyleme polis müdahale etti. Eylemciler gar dışına çıkarıldı. Arbede sırasında 4 sendika üyesi gözaltına alındı.
KESK Başkanı Sami Evren polisin tavrını eleştirdi, "Polis işini yapsın" dedi. Ankara ve Anadolu Ekspresi Haydarpaşa'dan gecikmeli de olsa hareket etti.

TRENLER ESKİŞEHİR'DE DE DURDU

TCDD'nin açığa aldığı 16 çalışanının geri alınmasını isteyen makinistler Eskişehir'de trenleri durdurdu.
Geceyarısı Eskişehir Garı'na gelen KESK ve Türkiye Kamu Sen üyesi yaklaşık 100 işçi alkış ve ıslıklarla açığa alınan arkadaşlarının eski yerlerine alınmasını isterken basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Birleşik Taşımacılık Sendikası Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Rıdvan Bozan, şöyle dedi:
“25 Kasım uyarı grevine katılan arkadaşlarımız TCDD Genel Müdürlüğü personel yönetmeliğine dayanarak teftiş kurulu kararıyla hukuksuz ve keyfi biçimde açığa alınmışlardı ve bu durum uyarılarımıza rağmen devam etmektedir. Eskişehir'de de Türk Ulaşım Sen Şube Başkanı Dursun Gözen, AKP hükümetinin bürokratları tarafından açığa alınarak adeta intikam alınmıştır. Görevden uzaklaştırılan tüm arkadaşlarımız derhal işlerine iade edilmelidir.”
Basın açıklamasından sonra saat 00.30 sıralarında Ankara'dan gelen ve İzmir yönüne giden 9 Eylül Ekspresi Eskişehir Garı'na geldi. Makinistlerin trenden inmeleri nedeniyle TCDD yetkilileri bir süre 9 Eylül Ekspresi'ni İzmir'e götürecek makinist bulmaya çalıştı. Bulunan makinistler trene bindirildi. Eylemci çalışanlar trenin hareket etmesi için sinyalizasyon sisteminden yeşil ışığı yakmadı. Tren bir süre yanan kırmızı ışık nedeniyle bekledi. Trenden inen bir grup yolcu topluca Eskişehir Gar Müdürlüğü'ne giderek yetkililerden trenin ne zaman kalkacağını öğrenmeye çalıştı. Bir yolcu da trenin açık olan kapısında durup sigara içti ve maniler söyledi. Sinyalizasyon sorunun halledilmesi ardından yaklaşık 1 saat Eskişehir Garı'nda bekleyen ‘9 Eylül Ekspresi' İzmir'e doğru hareket etti.
Sendika üyeleri tren hareket ettikten sonra polislerle kısa süre tartıştı. Sendika üyeleri, ‘9 Eylül Ekspresi' makinistlerinin TCDD yetkililerinin baskı ve tehdidi sonucu ağlayarak trene bindiklerini öne sürdü.
Haydarpaşa-Kurtalan seferini yapan ‘Güney Ekspresi'nin makinistleri de Eskişehir Garı'nda trenden indi. Sendika üyeleri, makinistleri alkışlayarak karşıladı. ‘Güney Ekspresi' yolcularıyla birlikte bir süre garda bekletildikten sonra başka makinistler tarafından yoluna devam etti.
Eskişehir’in diğer tren istasyonlarından olan Enveriye İstasyonu’nda ise karşılıklı sefer yapan iki ‘Meram Ekspresi' ise makinistlerinin treni terk etmesi nedeniyle beklemek zorunda kaldı. Konya yönüne gitmesi gereken ‘Meram Ekspresi' sabaha karşı makinist temin edilince istasyondan ayrıldı. İstanbul yönüne gidecek olan diğer ‘Meram Ekspresi' ile sabaha karşı Eskişehir Garı’na Ankara’dan gelip İstanbul yönüne giden ‘Anadolu' ve ‘Fatih Ekspresli' ile Adana'dan İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan İç Anadolu Mavi Tren'deki yolcular TCDD yetkilileri tarafından temin edilen otobüslerle İstanbul'a gönderildi. İç Anadolu Mavi Tren, Anadolu, Fatih ve Meram ekspresleri Eskişehir Garı ile Enveriye Tren İstasyonu’nda boş olarak bekletildi.
Bu arada Eskişehir-Ankara arası karşılıklı olarak günde 15 sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) bu sabahtan itibaren normal seferlerini sürdürürken buradaki makinistlerin eyleme katılmayacakları belirtildi.


ADAPAZARI'NDA DA TRENLER HAREKET ETMEDİ

Türk Ulaşım Sen Genel Merkezi ile Birleşik Taşımacılık Sendikası'nın 25 Kasım’da yurt genelinde düzenlediği bir günlük 1 bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle görevden alınan 16 sendika üyesinin işe iadeleri amacıyla başlatılan yeni eylem nedeniyle Adapazarı'ndaki gişelerde bilet satılmadı. Eylem öncesi makinistlerin çoğu vizite kağıdı alıp doktora gitti.
Adapazarı Tren Garı'nda gece direkt sefer olmadığından bu sabah başlatılan eylem nedeniyle hergün karşılıklı yapılan tren seferleri yapılamadı. Adapazarı'ndan saat 05.25'de kalkması gereken, daha sonra 07.00 ve 07.40 ile 09.20’de yapılması gereken Haydarpaşa seferleri gerçekleştirilemedi.
Trenlerin kalkış saati öncesi istasyona gelen 25 Kasım'daki eylem nedeniyle görevinden alınan Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Cihat Koray eylemin 16 arkadaşları göreve dönünceye kadar süreceğini söyledi. Koray, “Demokratik hakkımızı kullandık, görevden alındık. Eylemimiz 16 arkadaşımız görevlerine dönünceye kadar devam edecek” dedi. Koray, eylemin süresiz olacağını ekledi.
Eylem nedeniyle bugün sefere çıkmayan makinistlerinin muayene olmak için vizite kağıdı aldıkları ve vizite kağıdı aldıkları gün raporlu sayıldıkları belirtildi.

KEMOTERAPİYE GİDEMEDİ
Emniyet Müdürlüğü ekipleri de garda önlem alırken yolcular zor durumda kaldı. Sakarya'nın Karasu İlçesi'nde oturan ve hastalığı nedeniyle kemoterapi gördüğü İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastanesi’ne gitmek üzere geldiği istasyonda eylem nedeniyle tren seferlerinin yapılamadığını öğrenen 60 yaşındaki Emine Topçu buna tepki gösterdi. Topçu, “Tren seferlerinin yapılamıyacağını bilsem otobüsle giderdim” dedi. Acil işi olan birçok kişi trenlerin çalışmadığını öğrenince otobüs terminaline yöneldi.