Demiryolu çalışanları grevde

Demiryolu çalışanları grevde
Demiryolu çalışanları grevde
Demiryollarının özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısına tepki gösteren çalışanlar, Eskişehir'de de 24 saatlik greve başladı.

ESKİŞEHİR - Türk Ulaşım Sen (TUS) ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi yaklaşık 500 kişi Eskişehir Gar binasının önünde basın açıklaması yaptı.

Kalabalık sık sık 'Demiryolları halkındır satılamaz' diye slogan attı. TUS Şube Başkanı Kemal Ürgen ile BTS Şube Başkanı Ersin Cem Para kalabalığa hitabe konuşma yaptı.

Kemal Ürgen, ülke genelinde 16 Nisan 2013 tarihinde demiryollarında 24 saatlik grevin başladığını söyledi. Ürgen hazırlanan ortak basın açıklamasında okuyarak şunları kaydetti:

" Türkiye Demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmasını takiben sendikalarımız Türk Ulaşım Sen ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'nın da içerisinde bulunduğu demiryollarında örgütlü dernek, vakıf ve sendikaların oluşturduğu Demiryolu Çalışanları Platformu olarak tasarının geri çekilmesi için bir dizi eylem ve basın açıklamalarımız ile halkımız ve demiryolcular bilgilendirilmiştir. Bu hafta yasa tasarısı Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'ndan geçmiş ve Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmek üzere gündeme alınmıştır. Bu yasa tasarısının birinci hedefi demiryolu hizmetini, kamu hizmeti olmaktan çıkartarak ticarileştirmektir. İkinci hedef kamusal alanın tasfiyesi ve özelleştirmedir. Ve son olarak neo-liberal anlayışın olmazsa almazı taşeronlaşmanın yani ucuz ve güvencesiz işgücü kullanımının önünü daha da açacaktır. Tüm Türkiye'de demiryollarında 24 saat grevdeyiz. Yasa tasarısının geri çekilmesini istiyoruz."

DHA - Eyüp KELEBEK


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Turizm

  ,

  Kamu

  ,

  Ucuz

  ,

  Kelebek

  ,

  Ulaşım

  ,

  Para

  ,

  ülke

  ,

  Eylem

  ,

  dizi