Demokatik açılıma 'Dersim' örneği CHP'de kriz yarattı

Demokatik açılıma 'Dersim' örneği CHP'de kriz yarattı
Demokatik açılıma 'Dersim' örneği CHP'de kriz yarattı

Protestolarda Onur Öymen?in Hitler?e benzetildiği resimler kullanılıyor. Kılıçdaroğlu tepkileri destekledi.

Onur Öymen'in Dersim isyanı ile ilgili sözleri CHP'de çatlak yarattı. Kemal Kılıçdaroğlu Onur Öymen'in istifa etmesini istedi, Öymen ise sözlerinin arkasında duruyor...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA/TUNCELİ/DİYARBAKIR/VAN/KAYSERİ - Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim isyanı ile ilgili sözleri CHP’yi karıştırdı. Parti içinden Öymen’e tepkiler yükselirken CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ‘Öymen gereğini yapsın” dedi. Öymen ise “Çok doğru söylemiştir ve ben de gereğini yapıyorum. CHP’nin görevi Atatürk’e sahip çıkmaktır” karşılığını verdi. CHP’den de açıklama geldi: “Kılıçdaroğlu çevresindekilerin üzüntüsünü yansıtmıştır.” 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 10 Kasım’da TBMM’de yapılan Meclis görüşmelerinde şöyle konuşmuştu: “Analar ağlamadı mı diyorsunuz? Analar ağladı diye kimse terörle mücadeleyi bırakmaz. Dersim isyanında da analar ağladı ama hiç kimse mücadeleyi bırakmadı o dönem. Sizin esasen terörle mücadele etmeye cesaretiniz yok.”

Tunceli’de konuştu
Bu sözler tepkilere neden oldu ve çok tartışıldı. CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, hafta sonu annesinin cenaze törenine katılmak için geldiği Tunceli’de, CHP İl ve Merkez İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:
“Şunun altını özenle çizmek isterim. Dersim coğrafyasında yaşanan olay, bir insanlık dramıdır. Bu bölgede yaşayan insanlar, o dönemin acılarını, o dönemin kaybolan hayatlarını, o dönemin ağıtlarını dinleyerek, bugünlere geldiler. O dönemde yapılan çok ciddi, insanlıkla bağdaşmayan olaylar oldu. Ama bu olaylarla, günümüzde terör örgütüyle mücadelenin bir unsuru, benzeriymiş gibi ifade etmenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Yara kanamıştır. Bu süreçte yapılması gereken tepkileri dikkate almaktır. Tepkileri dikkate alması gereken sayın Onur Öymen’dir ve gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman hem CHP’yi, hem CHP’deki parlamenterleri ve CHP’lileri rahatlatmış olacaktır.”
Onur Öymen’in, Tuncelilileri üzmek istemediğini söylediğini, “Eğer üzdüysem özür dilerim” dediğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, ancak tepkilerin dinmediğini kaydederek “Sayın Öymen’in söylediklerinden daha çok kamuoyunun algılama tarzı daha önemlidir. Kamuoyu Öymen’in söylediklerini farklı algılamışsa, sayın Öymen bunun gereğini yerine getirmelidir” dedi.
Bir gazetecinin, ‘gereğini yapma’dan ‘istifa’nın mı kastedildiğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bir politikacı, bir olayın gereğinin ne olduğunu çok iyi bilir. Bunu en iyi bilmesi gerekenin de uzun yıllar devlette çalışmış, parlamentoda görev yapmış bir kişinin daha iyi algılayacağı kanısındayım” diye cevap verdi.
Kılıçdaroğlu’nun istifa çağrısına Onur Öymen yanıt verdi. Konuşmasında “Ale-vilerden söz etmediğini” savunan Öymen, “Alevilere karşı incitici bir şey söylemedim. AKP’ye ‘Atatürk’ün arkasına saklanmayın’ diyoruz. O dönemde Dersim’de mücadele ettiler. Atatürk’e sahip çıkmasa mıydık? O dönemde Dersim’de mücadele ettiler. Ayaklanmaları bastırmışlar, yanlış mı yapmışlar? Müzakere mi etselerdi, açılım mı yapsalardı? Atatürk’ü inkâr mı edelim? Dersim isyanı, Alevi isyanı mıdır? Atatürk Alevilerle mi savaştı?” diye konuştu. 

‘Gereğini yapıyorum, zaten’
Öymen, Kılıçdaroğlu’nun ‘gereğini yapsın’ çağrısına da “Çok doğru söylemiş. Gereğini yapıyorum. CHP’nin temel görevi, Cumhuriyet’e, Atatürk’e sahip çıkmaktır. Atatürk’ün yaptıkları bir bütündür. Yaptığı en önemli işlerden biri de Cumhuriyeti korumaktır. Bizim göre-vimiz Atatürk’ü inkâr etmek değil, sahip çıkmaktır. Ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına sahip çıkmak suç haline geldi? Var mı öyle bir politikamız bizim?” karşılığını verdi.

Baykal dokunmayacak
CHP lideri Baykal’ın da Öymen’e verdiği örnek nedeniyle kızgın olduğu iddia ediliyor. Baykal’ın yakın çevresine, “Kötü niyetli değil biliyorum ama istismar edileceğini bilmeliydi. Bu tartışmanın zamanı mıydı şimdi” dediği ifade ediliyor. Bütün tartışmalara rağmen Baykal’ın Öymen’den istifasını istemeyeceği belirtiliyor.

Partide çatlak endişesi
CHP’liler olayın daha da büyümesinden endişeli. Kulislerde bazı MYK üyelerinin çarşamba günü toplanacak Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyu bir kez daha gündeme getireceği, ‘tepkilerin partiye yöneldiğine’ dikkat çekerek Öymen’in istifasını isteyeceği bildiriliyor. Öymen’in istifa etmemesi halinde Kılıçdaroğlu’nun istifa edebileceği yorumları da yapılmaya başlandı. CHP’nin kurultay süreci içinde olduğuna dikkat çeken siyasi çevreler, Kılıçdaroğlu’nun bu süreçteki gelişmelere bağlı olarak muhalefetin ‘lider’ arayışlarına ‘evet’ diyerek genel başkan adayı olarak ortaya çıkabileceği de belirtililiyor.  CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise dün Ümraniye’deki Tuncelililerin derneklerini ziyaret ederek şöyle konuştu: “CHP  çok sesli partidir ve zaman zaman çok farklı düşünceleri olabilir. Öymen’in dışında bu düşünceyi kabul eden hiçbir parti yöneticisi olmamıştır” dedi.

‘İstifa etsin’
Öymen’e tepkiler dün de sürdü. Dün Öymen’i eleştiren bazı isimler ve söyledikleri şöyle:

Kamer Genç:
“İstifa etsin. Ben olsam, istifa ederim.”

Ankara Milletvekili Eşref Erdem:
“İstifa etmeli ama  parti bununla kalmamalı, siyasal çigisini gözden geçirerek sol bir parti olduğunu hatırlamalıdır.” 

İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: “Onur bey özür diledi. Maksadını aşan bir cümle kurduğunu söyledi. Dolasıyla konunun kapanmış olması gerekir ama taktir kendisinindir. (Radikal, dha, aa)

Protestolar sürüyor
Van’da CHP binası önünde yumurtalı eylem
Onur Öymen’in sözlerini protesto gösterileri dün sürdü. Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i ‘Dersim isyanı’yla ilgili sözleri nedeniyle istifaya çağırdı. Van’da DTP’liler, Öymen’in açıklamalarına tepki göstererek, parti binası önüne siyah çelenk bıraktı. Eylemciler, CHP binasının camına da yumurta fırlattı. DTP Diyarbakır il teşkilatı adına konuşan İl Başkan Yardımcısı Cafer Kan, şöyle konuştu: “İnsanlıktan nasibini almayanlar, savaş ve askeri yöntemlerde ısrar ederek, halkı katliamlarla dize getirmeyi bir yöntem olarak düşünmektedir. CHP’nin bu bakış açısı, ittihat ve terakki anlayışının dışa vurumudur.”