'Demokrasi güçleri seçimde birlik olmalı'

Aralarında Baskın Oran, Akın Birdal, Celal Başlangıç ve Jülide Kural'ın da bulunduğu 182 aydın, emek, demokrasi ve barış güçlerine seçimlerde birlikte hareket etmeye çağırdı.

İSTANBUL - Aralarında Baskın Oran, Akın Birdal, Celal Başlangıç ve Jülide Kural'ın da bulunduğu 182 aydın, emek, demokrasi ve barış güçlerine seçimlerde birlikte hareket etmeye çağırdı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) Cağaloğlu'ndaki merkezinde dün 182 aydın adına basın açıklaması yapan yazar Aydın Çubukçu, Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan'daki açıklamasının parlamenter sistemi seçimler yoluyla yeniden biçimlendirmeyi hedeflediğini savundu. Çubukçu, halkın 'ya şeriat ya darbe' kıskacına alınarak, demokratik talep ve istemlerinin ötelendiğini belirtti. Yüzde 10'luk seçim barajının korunması, bağımsız adayların birleşik oy pusulasına alınması ve eski DEP milletvekilleri ile 116 kişiye seçilme yasağı getirilmesinin Kürtlerin Meclis'e girmelerini engelemeye yönelik olduğunu söyledi.
Çubukçu, aydınlar olarak halka reva görülen ya kırk katır, ya kırk satır dayatmasını kabul etmediklerini vurgulayarak, şöyle dedi: "Anti demokratik zorlamaları, barajları, yasakları, yasaklamaları aşmak için tüm
emek, demokrasi ve barış güçlerinin, seçimlerde birlikte hareket etmeleri, zorunludur."