Demokratik adım mesajı

Demokratik adım mesajı
Demokratik adım mesajı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüşmenin detaylarını anlatan BDP'li Demirtaş, demokratikleşme sürecine ilişkin çalışma olduğunu söyledi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, TBMM bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yapılan görüşmenin detaylarını anlattı. Ziyarette hükümetten demokratikleşmeyle ilgili somut çalışma beklentisinin dile getirildiğini ifade eden Demirtaş, Gezi Parkı’nda başlayan ve yayılan olayların da bir demokrasi talebi olduğunu kaydettiklerini belirtti. Demirtaş, “Hükümetin bu dönemde demokratikleşme ile ilgili somut çalışmalar yapması gerektiğini, kamuoyunun toplumun beklentisinin bu olduğunu, bu konuda gecikmemeleri gerektiğini söyledik. Bütün bu olup bitenlerden doğru ders çıkarılırsa, aslında uygun ortam budur” dedi.

100 madde değişmeli

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, ‘hükümetin genel demokratikleşme sürecine ilişkin bir hazırlıklarının olduğunu söylediğini’ aktaran Demirtaş, şöyle dedi: “15 gün içinde hükümet bir program açıklamalı bence. İstiyoruz ki bir dahaki görüşmeye kadar müzakere sürecinde hükümetin bazı somut adımlar atması sürecin sağlıklı ve seri ilerlemesine katkı sunar. Bence karma bir paket olmalı. Tek bir yasa değil ama pek çok yasadaki insan haklarına aykırı uygulamayı içeren karma paket olabilir. Yol temizliğinde 100’e yakın maddenin değişmesi lazım. İlk etapta tek pakette olmasa bile peşpeşe yapılabilir. Bizim bir hazırlığımız var. Hükümete sunacağız” dedi. Bu yıl Meclis’in kapanmayarak yasal düzenlemeleri görüşmesi gerektiğini belirten Demirtaş, BDP’li grup başkanvekillerinin AK Partili grup başkanvekilleriyle bu konuda görüştüğünü söyledi.

Hükümete veto uyarısı

Demirtaş, İmralı heyetinde yer alacak bazı isimlerin hükümet tarafından veto edilmesine yönelik eleştirileri de Bakan Ergin’e ilettiklerini belirterek şunları söyledi: “Görüşmede, ‘Biz isimleri tartışmıyoruz, hükümetin de tartışmaması gerekir’ dedik. Hükümet adaya gidecek BDP’li isimler üzerinde bu kadar spekülatif sonuçlar doğuracak tartışmalara girmemeli. Süreç yürüsün, hükümet isimleri kafasına takmasın, biz de isimleri kafamıza takmıyoruz. ‘Partimizde süreç karşıtı, barış karşıtı tek bir isim yoktur. Bu sürecin demokratikleşmeye ve barışa evrilmesi, partimizin resmi politikasıdır, her vekilimiz de bu politikanın temsilcisi, savunucusudur’ dedik.”
Öcalan’ın milletvekilleri, avukatları ve ailesiyle rahat görüşmesi için de Bakan Ergin’den talepte bulunduklarını ifade eden Demirtaş, “O konuda daha hassas davranacaklarını düşünüyorum. Önerimizin dikkate alınması kuvvetle muhtemel” dedi.

Gaz bağımlısı yaptınız

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında ise Gezi Park eylemlerine polisin müdahalesini “Gençleri alkolden kurtaracağız ayağına gaz bağımlısı yaptınız” diye eleştirdi. Demirtaş, gösterilere yönelik müdahalelerde SDP’nin hedef haline gelmesinin bir oyun olduğunu belirterek, SDP’nin HDK’nın içinde yer aldığı için ve Kürt sorununa yaklaşımından dolayı hedef olduğunu söyledi. Çözüm sürecine ilişkin de konuşan Demirtaş, “Şimdi artık görev bütün demokrasi güçlerinedir. Barış hükümete emanet edilmeyecek kadar ciddi bir meseledir. Önümüzdeki 15 gün kritik önemdedir. Hükümeti yakından izleyeceğiz” dedi.