Demokratik vatanda demokratik yaşam

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP heyetinin, İmralı adasında yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Abdullah Öcalan, üzerinde çalıştığı yeni yol haritasının isminin ‘Demokratik ortak vatanda, demokratik cumhuriyet, demokratik kurtuluş ve demokratik yaşam projesi’ olduğunu anlattı. İmralı’dan gelen mesajları parti grubuyla paylaşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yapılan toplantının ardından İmralı’daki görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verdi. Öcalan’ın “bütün halkların eşit, özgür ve birlikte yaşamı için çözüm formülleri”ni içeren bir taslak metin hazırlığı içinde olduğunu söyleyen Demirtaş, Öcalan’ın metnin son halinin en geç 2-3 hafta içinde netleşmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtti. Demirtaş, yeni anayasayı da değerlendiren Öcalan’ın, Türkiye ’deki mevcut milliyetçiliğin “faşizan kökene dayandığını” belirterek, İslamiyet’te milliyet kavramı olmadığını anlattığını söyledi.
Öcalan’la yapılan görüşmenin perde arkasına ilişkin yeni detaylar da görüşmenin ardından kulislere yansıdı. Öcalan, “yaşanan süreçte AK Parti ’nin samiyetinin test edilmesi gerektiğini” ifade ederken, bunun için 4. Yargı Paketi ve seçim barajının düşürülmesi gibi düzenlemelerle bir yol temizliğine gidilmesine ihtiyaç olduğunu ifade etti. Öcalan, bu durumda Nevruz’da bir “kısım açıklamalar yapabileceğini” söyledi.

Provokasyon uyarısı

Olası provokasyonlara karşı toplumun hazır hale getirilmesi için BDP ve Meclis’e görev düştüğünü de anlatan Öcalan, bu çerçevede Paris suikastı ve Sinop olaylarını değerlendirerek, çok güçlü bir barış karşıtlığı olmasa da sürecin bir kısım marjinal gruplar üzerinden provoke edilebileceğini belirtti. Öcalan’ın Pervin Buldan’a Kürt kadının özgür olması gerektiğini belirterek, 8 Mart’ta yapılacak mitinglerde okunması için de bir mesaj verdiği öğrenildi.