Deneme sınavı yapmak yasak

Özel dershanelerin yaptığı genel deneme sınavları, denetimsiz olduğu ve velilere külfet getirdiği gerekçesiyle yasaklandı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 'kontrolsüz ve denetimsiz yapıldığı, velilere ek külfet getirdiği, her dernek tarafından ayrı ayrı yapılan çok sayıdaki sınavın öğrenciler üzerinde olumsuz etki bıraktığı' gerekçesiyle Türkiye genelinde yapılan deneme sınavlarını yasakladı. Dershanelere ise sadece küçük çaplı ücretsiz deneme sınavları için izin verdi.
Valiliklere gönderilen Çelik imzalı genelgede, Özel Dershaneler Yönetmeliği'nin 30'uncu maddesi gereğince özel dershanelerin bağlı bulunduğu derneklerce MEB izniyle il veya ülke genelinde deneme sınavları yapıldığı, ancak bu hakkın suiistimal edildiği kaydedildi.
Dershanelerin bağlı oldukları derneklerce 2005-2006 öğretim yılında ülke genelinde 'ücretli veya ücretsiz olarak deneme sınavı yapılamayacağı' vurgulanan genelgede, "Ancak, dersaneler kendi kayıtlı öğrencilerine, kendilerine ait binalarda ücretsiz olarak deneme sınavları yapabilecek" denildi.
Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, ÖZDEBİR'in 20 yıldır ülke genelinde deneme sınavları yaptığını dile getirerek, böyle bir yasağın doğru olmadığını söyledi. ÖZDEBİR'in yılda iki kez Türkiye çapında deneme sınavı yaptığını belirten Köprülü, şöyle devam etti:
'Öğrenciler kendini deniyordu'
"Yasağın gerekçeleri arasında velilerin ücret yönünden sıkıntı çektikleri var. Sınav ücreti 5 milyon lira ve mecburiyet yok. Öğrenciler için olumsuz bir karar. Her yıl sınava 150 binden fazla öğrenci katılıyor. Sınavları dershane binasında, imkân yetmiyorsa il milli eğitim müdürlüklerinden izin alarak okullarda yapıyorduk. Öğrenciler, ÖSS, OKS gibi büyük sınavların öncesinde yaptığımız deneme sınavlarında kendilerini deneme fırsatı buluyorlardı."


    http://www.radikal.com.tr/7658207658200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.