Deneyler henüz sona ermedi!

Deneyler henüz sona ermedi!
Deneyler henüz sona ermedi!
Haber: S. İlker Bİrbİl* / Arşivi

Fizikçilerin Standart Model’indeki nerdeyse tüm parçacıklar tamam. Bir de şu inatçı Higgs bozonu olmasa. Higgs bozonu denilen bu parçacığın bulunmasıyla, temel parçacıkların neden kütle sahibi olduğunu anlamamızda önemli bir adım atılmış olacak.
Ancak Higgs bozonunun keşfi için zorlu ve uzun süren deneyler yapılması gerekiyor. Bir kere CERN’deki gibi devasa çarpıştırıcılara ihtiyaç var. Ayrıca çok ama çok ender olayların gözlenmesi ve büyük verilerin toplanması gerekli. Bugüne kadar yapılan CERN deneyleri sonucunda bulunan bir parçacığın, teorinin söylediği Higgs bozonu olduğu tahmin ediliyordu. Kesinleşmediği için de kendisi ‘Higgs-benzeri parçacık’ diye anılıyordu. CERN tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2012 yılında toplanan veriler, bu parçacığın aranılan meşhur bozon olabileceğini daha da kuvvetle işaret ediyor. Çünkü bu yeni verilere göre parçacık, tıpkı Higgs bozonu gibi sıfır spine ve pozitif pariteye sahip. Ancak bu olumlu sonuçlar dahi kesin bir yargıya varmak için yeterli değil. Yapılması gerekli başka deneyler var.
Önümüzdeki aylarda CERN’den yeni deneylerin sonuçlarını öğreneceğiz. O zamana kadar parçacığı, ‘Higgs-benzeri’ seviyesinden ‘nerdeyse-Higgs’ konumuna gönül rahatlığıyla terfi ettirebiliriz.
* Sabancı Üniversitesi


    ETİKETLER:

    Higgs bozonu