Deniz altından geçen kablo koptu, Gökçeada'da 5 gün elektrik yok

Deniz altından geçen kablo koptu, Gökçeada'da 5 gün elektrik yok
Deniz altından geçen kablo koptu, Gökçeada'da 5 gün elektrik yok
Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne giden deniz altındaki kablonun kopması nedeniyle ada elektriksiz kaldı. 5 gün elektriğin verilmeyeceği adada elektrik jeneratörlerle sağlanacak.

RADİKAL - Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine, karadan yaklaşık 2 kilometrelik kabloyla nakledilen enerji hattında kopma meydana geldi. Yaşanan arıza nedeniyle Gökçeada elektriksiz kaldı. Geçtiğimiz yıllarda da aynı arızanın yaşanması nedeniyle, Gökçeada'ya enerji taşıyan kablonun değiştirilmesi kararlaştırıldı. Bu çalışmalar nedeniyle, Gökçeada 5 gün elektriksiz kalacak.

Adanın enerji ihtiyacını, jeneratörlerle sağlayacaklarını söyleyen Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, şunları anlattı:

“Bizim elektriğimiz, deniz altından, ana karadan geliyor. Gökçeada'nın güney sahilinde, yaklaşık 1,5 kilometrelik hattımız, uzun yıllardır denizin altında hasar gördüğü için muhtelif yerlerinden yara almış. Bu yara aldığı yerlerden tekrar kopuyor. Şu anda denizin altındaki bir yerde, kopmadan kaynaklanan elektrik kesintimiz var. Ben yetkililerle görüştüm. Bu bizim çok sık başımıza geliyor. Geçen yıl da olmuştu. UEDAŞ'tan ısrarla, bu 2 kilometrelik hattın tamamen yenilenmesi ile ilgili bir talebimiz vardı. Şimdi bunu da fırsat bildik. Bu kopmanın ardından yetkililerle görüştüm. 2 kilometrelik hattı değiştireceğiz. Değiştireceğimiz için, bu çalışma 5-6 gün sürecek. Bu süre içerisinde Gökçeada'da da bu olağanüstü durumlar için halihazırda bulunan jeneratörleri çalıştıracağız. Gökçeada'ya 24 saat kesintisiz elektrik vereceğiz. Bununla ilgili günlük 10 ton gibi bir mazot sarfiyatımız oluyor. Bununla alakalı, hazırlıksız olduğumuz için, Çarşamba günü akşamı 60 ton daha mazot getireceğiz. 5-6 gün içerisinde, kablo tamamen yenilenmiş şekilde, elektriği normal sistemden veririz diye düşünüyorum." .
(CİHAN)