Deniz Baykal: Bu bir belediyecilik, kentleşme ve imar rezaletidir

Deniz Baykal: Bu bir belediyecilik, kentleşme ve imar rezaletidir
Deniz Baykal: Bu bir belediyecilik, kentleşme ve imar rezaletidir

CHPlideri Deniz Baykal, 13 TIRşoförünün öldüğü TIRgarajında incelemelerde bulundu. Fotoğraf: ERHAN SEVENLER / aa

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başakşehir’de TIR parkında incelemelerde bulundu. Gördükleri için “Bu  bir belediyecilik, kentleşme, imar rezaletidir” diyen Baykal faciadaki sorumluluğun, isim vermeden Başbakan Tayyip Erdoğan’da olduğunu söyledi. Baykal “16 yıldır burayı sen yönetiyorsun. Senin kadroların yönetiyor. Sen bırak bu ukelalıkları gel burada rapor ver” dedi. Baykal şunları söyledi:
TOPLUM TEPKİ GÖSTERMELİ: Bu bir doğal felaket değil, belediyecilik, kentleşme rezaletidir. TIR parkı ruhsatlı. Ruhsatı belediyenin hangi müteahhidi verdi? Sorumlusu kim? Tehlikenin içine milli serveti atıyorsunuz. Sonra buna göz yumanlar ‘Takdiri ilahi’ diyor. Elbette takdiri ilahi ama belediye hükümet niye var?  Bu tip olayları önlemek için var? Toplum buna tepki göstermeli.
RUHSAT VERİLMESİ HATA:  Projede uygulama zaafiyeti var. Böyle bir dere yatağına trilyonlarca lirayı gözden çıkararak TIR parkı ruhsatı izni verilmesi hatası var. Belediyenin verdiği izinle masum insanlar TIR’larda yatıyorlar, sabah da hayatlarını kaybediyorlar. Sorumlusu kim?  16 yıl burayı yönetenlerin sorumluluğu yok mu? İlgisiz saymak mümkün mü?  Derenin üzerinde TIR parkı yapılıyor. Böyle bir şey olur mu canım. Sen yaptırıyorsun. Senin onayınla olmuş, sen yaptırmışsın. Senin vermen lazım hesabını. Bu İstanbul faciasının bir sayfası. Çatalca, Silivri bir başka facia. İstanbul’a 2 trilyon gelecek. Bu, kaç TIR’ı karşılar içindeki insanlar eşyalar...
UKELALIĞI BIRAK: (Başbakan, Belediye Başkanı buraya geldi mi? Sorusuna ‘Hayır’ yanıtını alınca): Gel de bir bakıver. Facia yaşandı, 13 kişi öldü, kimse sorumluluk üstleniyor mu?  Buna ciddi tepki göstermek lazım. Çıkmışlar kimisi diyor ki dünyada küresel ısınma var, karbon gazı, azot bilmem neyi oldu. Bize hikâye anlatıyorlar. Sen bırak bu ukelalıkları gel burada rapor ver. Biz üzerimize düşen takip görevini yapacağız.” (Radikal)