Deniz Feneri davasında tüm sanıklar beraat etti

Deniz Feneri davasında tüm sanıklar beraat etti
Deniz Feneri davasında tüm sanıklar beraat etti
Deniz Feneri davasında karar çıktı. 20 sanıktan bazıları beraat etti bazıları için de davanın düşürülmesi yönünde karar verildi.

RADİKAL - Almanya'daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmaya ilişkin aralarında Zahid Akman'ın da bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davada, beraat ve zaman aşımı dolayısıyla davanın düşürülmesi kararları verildi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 13. duruşmaya, sanıklar Zahid Akman, Gökhan Gürbüz, Ömer Zahit Karaman, Aykut Zahit Akman, Mehmet Gürhan, İsmail Karahan, Firdevsi Ermiş, Erdoğan Kara, İzzet Kurum, Ahmet Coşar ve Ali Solak katıldı.

Deniz Feneri Derneği Almanya İflas Müdürlüğü avukatı Mehmet Doğan da duruşmada müdahil olarak hazır bulundu. Duruşmada davanın karara bağlanacağı belirtilerek, sanıklara son sözleri soruldu. Sırasıyla konuşan sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini talep etti.

KARAR

Mahkeme heyeti, karar vermek üzere duruşmaya bir süre ara verdi.

Heyet, öğleden sonra tekrar başlayan duruşmada, Zahid Akman'ın, "güveni kötüye kullanma" ve "özel belgede sahtecilik", Harun Kapıyoldaş'ın "güveni kötüye kullanma" ve Mehmet Sıddık Balıkçı'nın "güveni kötüye kullanma" suçlarından yargılandıkları davanın zaman aşımı nedeniyle düşmesine karar verdiğini açıkladı.

Sanıklar, Zekeriya Karaman, "güveni kötüye kullanma" ve "özel belgede sahtecilik", Ahmet Coşar, "güveni kötüye kullanma" Ali Solak, "güveni kötüye kullanma" ve "özel belgede sahtecilik", Erdoğan Kara, "özel belgede sahtecilik" ve "güveni kötüye kullanma", Gökhan Gürbüz; "güveni kötüye kullanma", Hakkı Sadal, "güveni kötüye kullanma", İsmail Karahan, "güveni kötüye kullanma" ve "özel belgede sahtecilik", İzzet Kurum, "güveni kötüye kullanma", Mehmet Gürhan, "özel belgede sahtecilik", Mehmet Taşkan, "güveni kötüye kullanma", Mustafa Çelik, "güveni kötüye kullanma", Muzaffer Şafak, "güveni kötüye kullanma", Nurgül Gürhan, "güveni kötüye kullanma" ve "özel belgede sahtecilik", Ömer Zahid Karaman, "güveni kötüye kullanma" ve Seyyar Kutun, "güveni kötüye kullanma" suçlarından beraat etti.
Yargılanan Mehmet Gürhan'ın ise "güveni kötüye kullanma" suçundan yargılandığı davanın zaman aşımından düşmesine, "özel belgede sahtecilik" suçundan beraat etmesine karar verildi.

Aynı şekilde Bedrettin Bülent Bilgin'in, "güveni kötüye kullanma" suçundan yargılandığı davanın zaman aşımı dolayısıyla düşürülmesine, "özel belgede sahtecilik" suçundan ise beraat etmesine hükmedildi.

Firdevsi Ermiş'in "güveni kötüye kullanma" suçundan yargılandığı dava zaman aşımı dolayısıyla düştü. Ermiş, "özel belgede sahtecilik" suçundan da beraat etti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında hazırladığı iddianamede, “özel belgede sahtecilik”, “kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştiraki” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlamaları yöneltilmiş, 25 şüpheli hakkında ise “ek takipsizlik kararı” verilmişti.

İddianameyi kabul eden Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, dosyayı esastan değerlendirmeye almıştı. Suçlama konusu eylemlere ilişkin yargılama yerinin İstanbul olduğuna kanaat getiren mahkeme, “yetkisizlik” kararı ile dava dosyasının görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetmişti.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararını yerinde gören İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı.