'Deniz Feneri 'gemi'yi nasıl aldı?'

Deniz Feneri soruşturmasında şüpheli durumundaki kişilerin Letonya'da 'Baltic Cristina' adlı gemiyi aldıkları belirlendi
ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma" kapsamında, "şüpheli" durumundaki bazı kişilerin Letonya’da "Baltic Kristina" adlı gemiyi almalarına ilişkin bu ülke makamlarından bilgi istendi. Alınan bilgiye göre, başsavcılığın, adli yardım talebi içeren evrakı, Letonya makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığına ulaştı. Soruşturmada önemli yer tuttuğu iddia edilen geminin satışına ilişkin adli yardım talebinde, "Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma" kapsamında Letonya’daki bazı bilgilere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
O zamanki adı "Baltic Kristina" olan geminin Şubat 2007’de Letonya’nın başkenti Riga’da satıldığı kaydedilen evrakta, geminin açık artırmayla satılıp satılmadığı, açık artırmaya girmek için teminat gerekip gerekmediği ve gerekiyorsa miktarı soruldu. Evrakta, geminin kim ya da kimler tarafından kaç paraya satın ve teslim alındığı ile gemiye ilişkin bazı sorular da yer aldı. Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davasında da adı geçen geminin, Riga’da satın alındıktan sonra isminin değiştirildiği ve bir süre Çeşme-Brindisi arasında sefer yaptığı öğrenildi.
'Fransa Ulaştırma Bakanlığı'nın uluslararası gemi bilgi sistemi ve Rusya Devlet Deniz Gemi Tasnif Kurumu' belgelerine daha önce ismi 'Baltıc Cristina' olan gemi Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne '7224459' numarasıyla tescil edildi.
Baltıc Cristina, 'Euro 7 FERNSEH GmbH' şirketi tarafından 12 Mart 2007'de Letonya'daki 'Aquaris Shipmanagment SIA' şirketinden satın alındı. Satın alındıktan sonra gemiye Panama bayrağı çekildi. (aa)