Deniz Feneri için iki savcıya daha görev

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Deniz Feneri soruşturmayla ilgili iki savcı daha görevlendirildiğini açıkladı


ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Almanya’daki Deniz Feneri e.V Davası’na ilişkin Almanya’dan gelen dosyanın çevirisinin tamamlandığını bildirdi. Boyrazoğlu, eksik gönderilen ve tercüme sonrasında delil olduğu anlaşılan belge ve bilgilerin gönderilmesi için Almanya’dan yeniden adli yardım talebinde bulunulacağını açıkladı.

Boyrazoğlu, Adliye toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Almanya’daki Deniz Feneri e.V Davası’na ilişkin Almanya’dan gelen dosyanın tercümesinin tamamlandığını, 5 klasörden oluşan ve bin 750 sayfa olan evrakın

tercümesi sonucu 3 bin 500 sayfa belge elde edildiğini ifade etti. Adli yardım yoluyla istenen belge ve bilgilerin bir kısmının gönderilmediğini belirten Boyrazoğlu, Eksik gönderilen ve tercüme sonrasında delil olduğu anlaşılan belge ve bilgilerin gönderilmesi için Almanya’dan yeniden adli yardım talebinde bulunulacaktır dedi.Soruşturma neyi gerektiriyorsa oraya kadar gideceğiz diyen Boyrazoğlu, dosyanın çevirisinin bir suretinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceğini bildirdi.

 

-KAMUOYUNUN DUYARLILIĞINI BİLİYORUZ-

 

Soruşturmayla ilgili görevlendirilen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nadi Türkaslan’ın, biri Dışişleri Bakanlığından emekli 3 kişilik bir heyete, evrakları tercüme ettirdiğini anlatan Boyrazoğlu, yanlış anlaşılmaması için dosyayı savcılıkta tercüme ettirdiklerini belirtti. Boyrazoğlu, "Görev yapan arkadaşlar da hassasiyetimizi görmüşlerdir" dedi. Tercümenin gecikmesinden kaynaklanan bazı sızlanmaları anlayışla karşıladığını belirten Boyrazoğlu, Elimizde olmayan nedenlerle bugüne kadar gecikmiştir diye konuştu. Başsavcı Boyrazoğlu, Açıklamayı 1 hafta önce yapacaklarını, ancak heyetteki emekli Dışişleri mensubunun babası vefat ettiği için tercümenin 1 hafta geciktiğini söyledi.

Boyrazoğlu, soruşturmayı yürüten Nadi Türkaslan ile birlikte çalışmak üzere, Cumhuriyet Savcıları Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ü görevlendirdiklerini bildirdi. Savcılık makamında 162 savcının görev yaptığını anımsatan Boyrazoğlu, şunları söyledi: "Gerekirse hepimiz görev alırız. Ondan da kimsenin şüphesi olmasın. Ne eksik ne fazla, kimseyi suçlamak veya kastımız olamaz. Suç varsa tahakkuk da vardır, suç yoksa artık sonucunu hep birlikte görürüz. Bu aşamadan sonra arkadaşlarımız evrakı inceleyecek, biz de bu incelemede bulunacağız, kendimize bir yol haritası çizeceğiz. Soruşturma neyi gerektiriyorsa oraya kadar gideceğiz. Kamuoyunun duyarlılığını da biliyoruz."

Dosyanın içeriğine ilişkin şu anda bilgi vermelerinin mümkün olmadığını söyleyen Boyrazoğlu, dosyayla ilgili kısıtlılık kararı bulunduğunu hatırlattı. Tercüme evrakı Almanya’dan gelinceye kadar, aradan geçen süre zarfında Cumhuriyet savcılarının boş durmadığını, kendilerine göre araştırmalarını yaptıklarını anlatan Boyrazoğlu, "Bu dosyayı da inceledikten sonra gereğini yapacaklardır, ona inanıyorum" dedi. (aa)