Deniz Feneri için işyerleri basıldı

Deniz Feneri için işyerleri basıldı
Deniz Feneri için işyerleri basıldı

İstanbul?daki aramalar sürerken Deniz Feneri Derneği yönetimi, kendi binalarının aranmadığını göstermek için basına binayı gezdirdi. Kanal 7 binasının önü arama sırasında çok sakindi. FOTOĞRAF: SERKEN AKKOÇ / DHA FOTOĞRAF: ASIM GÜNEŞ / DHA

Almanya'da başlayıp Türkiye'ye sıçrayan Deniz Feneri soruşturması için Kanal 7 televizyonu da dahil pek çok işyerinde bilgi belge arandı

ANKARA/İSTANBUL - Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda İstanbul’da, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Karahan ve Mustafa Çelik’in ortağı olduğu şirketlere dün arama yapıldı. Aralarında Kanal 7 televizyonunun da bulunduğu şirketlerde belge arandı, gözaltı olmadı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasının sonuçlanmasının ardından başlattığı soruşturma çerçevesinde, Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği ile Kanal 7 televizyonunun Almanya’daki dernekle bağlantısını araştırmaya başlamıştı. Savcılık, Deniz Feneri’nin hizmet ve mal alımı yaptığı şirketlerin yöneticileri, Kanal 7’ye teslimat yapmaları gibi konularda tanık olarak dinlemişti.
Soruşturma yeni bir aşamaya geçerken, Başsavcılık, Ankara ve İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine baskın talimatı verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul’daki yedi savcılığa, delillerini ekleyerek 20’nin üzerinde şirketin aranmasını, bütün bilgi ve belgelere el konulmasını, bilgisayar hafızalarının kopyalanmasını talep etti.
Bunun üzerine İstanbul mahkemelerinden alınan kararla, soruşturmada adı geçen Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile kanalın yönetim kurulu üyeleri İsmail Karahan ve Mustafa Çelik’in de ortağı bulunduğu şirketlerde dün sabah saatlerinde aramalar başladı.
Letonya’dan ‘Baltik Kristina’ adlı gemiyi alan şirketle birlikte Kanal 7 televizyonunun da aralarında olduğu şirketlerdeki belgeler incelendi.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla, geminin alınışıyla ilgili, Letonya makamlarından daha önce adli yardım talebinde bulunmuştu.
Eyüp Otakçılar’daki Kanal 7’nin Kurumsal İletişim Müdürlüğü ise bina önünde bekleyen gazetecilere şu yazılı açıklamayı dağıttı:
“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan Deniz Feneri e.V. Soruşturması kapsamında mahkeme kararı ile Kanal 7 televizyonunda emniyet mensupları tarafından arama yapılmaktadır. Hukuki durum bundan ibaret olup bu konuda yapılacak olan spekülasyonlara itibar edilmemelidir. Yayınlarımız ve kurumumuzun diğer faaliyetleri olağan şekilde devam etmektedir. Yeni bir gelmişme olması durumunda tarafımızdan kamuoyunu bildirelecektir.” 
Deniz Feneri Derneği ise derneğin ya da depolarının basıldığı yönünde dün gün içinde yapılan haberler üzerine açıklama yaparak, kendilerinin bu kapsamda olmadığını bildirdi. Açıklamada, “Şu an derneğimizin lojistiklerinde veya merkezlerinde savcılık veya polis marifetiyle herhangi bir arama yapılmamaktadır. Almanya’da görülen dava ile bağlantılı olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma kapsamında, Deniz Feneri Derneği şüpheli veya sanık durumunda değildir. Deniz Feneri tamamen soruşturma kapsamı dışındadır” denildi. 

‘Bakın basılmadık’
Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz de Zeytinburnu’ndaki genel merkezi gazetecilere gezdirerek arama yapılmadığını gösterdi. Cengiz, “Burası zenginden aldığı bağışları fakire ulaştıran bir yardım müessesesidir. Böyle bir değeri vardır. Türkiye’deki her insan bu değeri korumalıdır. Almanya’daki Deniz Feneri davasında Türkiye’deki Deniz Feneri’nin adı geçmiyor. Bir yıldır bize basın kanalı ile sürekli haksızlık yapılıyor. Türkiye’deki Deniz Feneri ile ilgili çıkan haberlerin hepsi yalandır, karalamadır” diye konuştu. (Radikal)