Deniz Feneri kapsamında Akman ve Karaman'ın mal varlığına tedbir konuldu

Deniz Feneri kapsamında Akman ve Karaman'ın mal varlığına tedbir konuldu
Deniz Feneri kapsamında Akman ve Karaman'ın mal varlığına tedbir konuldu
Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile soruşturmada adları geçen 18 kişinin mal varlıklarına tedbir konulduANKARA - Deniz Feneri soruşturması kapsamında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman’la Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 18 kişinin malvarlığına tedbir konuldu. Almanya’da tutuklu iki kişi ile Almanya Savcılığı tarafından davanın Türkiye’deki ayağında soruşturulmak istenen 16 kişinin, sahip oldukları malvarlıklarını ellerinden çıkarıp, ortak oldukları şirketlerde sermaye azaltma yoluna giderek malvarlığını kaçırdıkları iddia edilmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan, bir soru üzerine “Sayın Akman’la ilgili, O’nu savunma noktasında olacak olan ben değilim, kendisini en güzel şekilde savunmasını bilir” dedi.
Almanya’da dört yöneticisinin dolandırıcılıktan mahkûm olduğu Deniz Feneri davasının ana dosyasının tercümesinin bitmesinin ardından soruşturmaya ilişkin süreç işlemeye başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Akman, Karaman ve Almanya’da tutuklu Mehmet Gürhan’ın da bulunduğu 18 kişinin malvarlığı bilgilerinin gönderilmesi için Tapu Sicil Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvurdu.
Malvarlığı bilgilerinin savcılığa ulaşmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir hafta önce, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak bu kişilerin ‘malvarlıklarını kaçırdıkları’ şüphesiyle malvarlıklarına tedbir konulmasını istedi. Mahkeme de savcılığın talebini yerinde bularak 18 kişinin malvarlıklarına tedbir koydu. Söz konusu karar doğrultusunda bu kişiler malvarlıklarının alım ve satımını gerçekleştirmeyecek.
Almanya’da süren ikinci Deniz Feneri soruşturması kapsamında Türkiye’den istenilen adli yardım talebi doğrultusunda Alman savcıları da 16 kişinin malvarlıklarına el konulmasını istemişti. Türkiye’deki mahkemin malvarlıklarına el konulması kararı verdiği kişlerin aynı kişiler olduğu, bu kişilerle birlikte, Almanya’daki davada mahkûm olan iki kişinin Türkiye’deki malvarlıklarına da tedbir konulduğu öğrenildi.
Yetkililer, “Tedbir kararı ile şirketlerin bu şekilde boşaltılmasının önüne geçilmiş olacağını” söyledi. Türkiye genelinde uygulanacak olan kararı Tapu Sicil Genel Müdürlüğü, Trafik Tescil Müdürlükleri ile Ticaret Sicil Memurlukları yerine getirecek.
CHP’nin Deniz Feneri davasını başından beri takip eden milletvekili Ali Kılıç, savcılığının kararının geç olmakla birlikte çok önemli bir karar olduğunu söyledi. Bu işlemlerin, Almanya’da dava başlamadan önce, Alman İnterpolü’nün bilgi istediği günlerde başlaması gerektiğini belirten Kılıç, listede adı bulunan kişilerin geçen süre içinde malvarlıklarının tamamına yakınını kaçırdığını iddia etti. Söz konusu kişilerin gayri menkullerini, şirket hisselerini başkalarına devrettiğini anlatan Kılıç, “Tabelaları indirdiler, şirketler el değiştirdi, bunların tümü Almanya’da dava sürerken basına yansıdı” dedi. Kılıç, Akman’ın istifa etmemesine gerekçe olarak “Benimle ilgili Türkiye’de hiçbir karar yok” dediğini anımsatarak, “Akman’ın da durumunu bir kez daha gözden geçirmesi gerek. Başbakan’ın, Başbakan Yardımcısı’nın (Bülent Arınç’ı kastediyor) da Akman hakkında artık işlem yapması gerekiyor” diye konuştu.

Erdoğan: Ben savunmam
Başbakan Tayyip Erdoğan, Moldova’dan dönüşünde açıklamalarda bulunurken Akman’ın malvarlığına ihtiyati tedbir konulmasının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar, spekülasyonlar, Türkiye’de biliyorsunuz, bir kişinin üzerinde olmuyor. Birçok kişinin üzerinde spekülasyonlar oluyor. Sayın Akman’la ilgili süreç, şu anda devam eden bir süreçtir ve bu devam eden süreçle ilgili olarak da öyle zannediyorum ki kendisi de devam edecek süreçle ilgili olarak kendisini en güzel şekilde müdafaa etmektedir, edecektir. Burada Sayın Akman’la ilgili, onu savunma noktasında olacak olan ben değilim, sayın Akman kendisini en güzel şekilde savunmasını bilir” dedi. (Radikal)