Deniz Feneri noterini sevindiren gelişme

Deniz Feneri noterini sevindiren gelişme
Deniz Feneri noterini sevindiren gelişme
Savcı, usulsüz şekilde vekaletname hazırlamakla suçlanan İstanbul 10. Noteri Büyükkılıç'ın beraatini istedi

 

Hasan ÖRNEKOĞLU
 
 
İSTANBUL - Savcı, Almanya’daki Deniz Feneri davasında ceza alan Mehmet Gürhan’ın yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’a usulsüz şekilde genel vekaletname verdiği iddiasıyla yargılanan İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç’ın beraatini istedi.
İsmet Büyükkılıç’ın resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına tutuksuz sanık İsmet Büyükkılıç ve avukutı katıldı. Davayla ilgili mütalaasını açıklayan savcı, suç kasıtları ile hareket etmediğini belirterek, sanık İsmet Büyükkılıç’ın her iki suçta da ayrı ayrı beraatini talep etti. Savcının mütalaasına katıladıklarını belirten İsmet Büyükkılıç’ın avukatı "Müvekkilimin atılı suçlardan ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istiyorum" dedi. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelendi.
Davanın müştekileri Atilla Kart ve Kemal Kılıçdaroğlunun Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesin’de talimatla alınan ifadeside mahkemeye ulaştı.
Müşteki Atilli Kart talimatla alınan ifadesinde, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Konya Millitvekili olduğunu söyleyerek, "Yasama Denetimi Çalışmaları kapsamında dikkatimi çeken Deniz Feneri Davası çerçevesinde Türkiye ile bağlantısı ile ilgili şikayetimiz vuku bulmuştu. Bu şikayetimiz sebebiyle daha önce sunduğumuz belgeler değerlendirilmiş, davada müşteki sıfatı tarafımıza verilmişti. Gerçekte olayla ilgili doğrudan bir zarara uğramam söz konusu değildir. Bu nedenle davaya katılma talebim yoktur. Kamuoyu adına yasama denetim sorumluluğu çerçevesinde bir görev yaptığımı zannediyorum" dedi. Atilli Kart, davayla ilgili olarak hazırladığı dosyayı ekindeki delilleriyle birlikte mahkemeye sundu.
Müşteki CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Atilli Kart ifadesine aynen katıldığını belirterek, "Birlikte kaleme aldığımız şikayet dilekçesindeki hususların dışında özel bir talebim yoktur. Ayrıca arkadaşımla birlikte dilekçe ekinde sunduğumuz belgelere itibar edilmesini, araştırılmasını ve gazete haberlerininde değerlendirilmesini talep ediyorum. Ben velaletnamedeki yazının çıktısı ve yazı karakterlerine göre bu evrakın yurtdışına hazırlanıp, imza için gönderildiği kanaatini taşıyorum. Böyle bir endişem vardır. Bu hususun delillerle birlikte değerlendirilip, neticeye varılmasını mahkemenin dikkattine sunuyorum. Sanık hakkında şahsi şikayetim yoktur. Sanığın eylemine sebebiyle şahsi bir zararım yoktur. bu nedenle davaya katılma talebinde bulunmuyorum. Sıfatım ve görevim sebebiyle parlamenter sorumluluğunu ve yasama denetim görevim çerçevesinde kamuoyununda dikkatini çektiğim bir hadisedir" dedi. (dha)

 
DAVANIN GEÇMİŞİ

 Almanya’daki Deniz Feneri davasında beş yıl 10 ay hüküm giyen Mehmet Gürhan’ın, Almanya’da cezaevinde bulunduğu sırada Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’a 21 Mayıs 2007’de genel vekâlet verdiği ortaya çıkmıştı. Vekâletnameyi düzenleyen 10. Noter İsmet Büyükkılıç hakkında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, beş ay önce suç duyurusunda bulunmuştu. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı da Büyükkılıç hakkında, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından dört yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.
Büyükkılıç hakkında inceleme başlatan Adalet Bakanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, bir yazı göndererek 10. Noter’in hakkında açılan dava nedeniyle görevinden el çektirildiğini bildirmişti.
Büyükkılıç, hakkındaki yargılama sonunda suçlu bulunur ve sahtecilikten ceza alırsa bundan sonra hiçbir koşulda noterlik, avukatlık, hâkimlik ya da devlet memurluğu gibi kamusal görev alamayacaktı. Almanya’daki Deniz Feneri Derneği’nin üç yöneticisinin dolandırıcılıktan mahkûm olduğu davada gurbetçi vatandaşlardan toplanan 41 milyon avro (yaklaşık 80 milyon TL) bağışın büyük bölümünün Türkiye’deki çeşitli kurumlara aktarıldığı belirlenmişti.