Deniz Feneri soruşturması kapsamında İstanbul'da arama

Deniz Feneri e. v. soruşturması kapsamında Kanal 7, Ülke TV, Haber 7 ve Radyo 7'nin de içinde bulunduğu Ortakçılar Caddesi'ndeki binada polis arama yapıyorAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Deniz Feneri e. v. soruşturması kapsamında Kanal 7, Ülke TV, Haber 7 ve Radyo 7'nin de içinde bulunduğu Ortakçılar Caddesi'ndeki binada polis arama yapıyor. Sabah 08.30 sıralarında Kanal 7 binasına gelen 30'u aşkın polis, savcılığın arama emrini göstererek içeri girdi. Polislerin ilk olarak binadaki bilgi işlem merkezine gittikleri ve buradaki bilgisayarların hard disklerine el koydukları öğrenildi. Daha sonra Kanal 7 televizyonunun haber merkezinde arama yapan ekiplerin, buldukları Deniz Feneri e. v. dava dosyasına el koydukları öğrenildi. Arama yapıldığı sırada binadan dışarı çıkan çalışanların çantaları arandıktan sonra çıkışlarına izin verildiği öğrenildi. Kanal 7'nin 3 avukatının da refakat ettiği öğrenilen aramalar devam ediyor.Ankara Kaçakçılık Daire Başkanlığı ve İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı baskında ele geçirdikleri belgeleri incelemeye aldı. Konuyla ilgili olarak soruşturma devam ediyor. 

"NE BURADA NE DE DENİZ FENERİ'NİN HERHANGİ BİR LOJİSTİK MERKEZİNDE ARAMA YOKTUR"
Deniz Feneri soruşturması kapsamında arama yapıldığı öne sürülen derneğin Zeytinburnu'ndaki genel merkezi basına gezdirildi. Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, kapı önünde açıklama yaptığı gazetecilere, "Arama söz konusu değil" dedi.
Cengiz, daha sonra basın mensuplarını içeri girerek gezmelerini istedi. Mehmet Cengiz içeride yaptığı açıklamada ise, "Ne burada ne de Deniz Feneri'nin herhangi bir lojistik merkezinde arama yoktur" dedi. Deniz Feneri'nin bir yardım derneği olduğu ifade eden Mehmet Cengiz, basının yardım derneklerini koruması gerektiğini belirtti. Mehmet Cengiz şunları söyledi:
"Burası zenginden aldığı bağışları fakire ulaştıran bir yardım müessesidir. Böyle bir değeri vardır. Türkiye 'deki her insan bu değeri korumalıdır. Almanya 'daki Deniz Feneri davasında Türkiye'deki Deniz Feneri'nin adı geçmiyor. Ancak arama kararı verilirse isteyen gelip arama yapabilir. Biz de sizi alarak burada yapılan çalışmaları göstermek istedik. Bir yıldır bize basın kanalı ile sürekli haksızlık yapılıyor. Türkiye'deki Deniz Feneri ile ilgili çıkan haberlerin hepsi yalandır, karalamadır. Bu yüzden çok güçlükler çektik. Ama Deniz Feneri çalışmaya devam ediyor. Bir ay içinde dört büyük projeye daha imza ataçağız. Bugüne kadar binlerce eser meydana getirdik."
Arama haberlerinin yalan olduğunu ifade eden Cengiz, "Ankara Cumhuriyet Savcılığı böyle bir arama yapıyorsa, biz Ankara Cumhuriyet Savcılığının yürütmüş olduğu soruşturma dosyasının içinde şüpheli veya sanık pozisyonunda değiliz.Dolayısıyla bizimle ilgili bir arama olması söz konusu olamaz.Olamaz belki yanlış ifade...O dosya içinde eğer Türkiye Deniz Feneri Derneği alakalı da delil toplama noktasında bir kanaat olursa hukuki zeminde arama yapılabilir.Kamuoyunu doğru bilgilendirmemiz lazım.Beni sabahtan beri 50 kişi arıyor derneğe baskın olmuş diye.Yalan haber diyoruz" diye konuştu.