'Deniz Feneri' Yargıtay'da

ANKARA- Deniz Feneri e.V. dosyasının tercümesinin geçen hafta bitmesinin ardından Ankara  Başsavcılığı, dosyanın bir nüshasını Yargıtay Başsavcılığı’na gönderdi. Yargıtay Başsavcılığı geçen kasım ayında dosyanın bir örneği Ankara Başsavcılığı’nda istemişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Feneri e.V.’nin Türkiye bağlantılarının belirlenmesi amacıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde Almanya’dan istenen dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na dün resmen gönderdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, Almanya’da geldikten sonra 84 gün içinde tercümesi tamamlanan dosyanın bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceğini açıklamıştı. Dosya dün üç savcının imzalarını tamamlamasının ardından Yargıtay Başsavcılığı’na ulaştırıldı. 

Kapatma davasıyla ilgili
Yargıtay, Almanya’daki dernek ile AKP arasında bağlantı iddialarının gündeme gelmesi üzerine, geçtiğimiz kasım ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı yazarak Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nin Deniz Feneri e.V.’ye ilişkin yargılamanın dosyasını ve verdiği kararı talep etmişti.  Başsavcılık, belge ve bilgiler eline ulaştıktan sonra inceleyip, AKP hakkında yeni bir kapatma davası açıp açmayacağına karar verecek.
Anayasa’nın 69’uncu maddesine göre siyasi partilerin yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyruğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden yardım alması halinde bu fiil temelli kapatma nedeni sayılıyor. (Radikal)