Deniz Feneri'nde ikinci perde

Almanya'nın yolladığı ve Şahin'in 'Çeviriliyor, içeriğini bilmiyorum' dediği evrak, Deniz Feneri'nin devamı çıktı. Almanlar Akman ve Karaman'la ilgili adli yardım istedi
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Almanya’nın, Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla geçen cuma günü Adalet Bakanlığı’na ilettiği ‘adli yardım talebi’nin şubat ayında gelen ve iki aydır çevirisi beklenen Deniz Feneri Dava dosyasıyla doğrudan ilgili olmadığı, Frankfurt Savcılığı’nın Deniz Feneri Davası sonrasında başlattığı soruşturmayla ilgili olduğu ortaya çıktı. Türkçe olarak gelen yeni talepte soruşturma kapsamında RTÜK Başkanı Zahit Akman ve Kanal 7 yöneticisi Zekeriye Karaman’ın da aralarında bulunduğu isimler hakkında bilgi ve belge isteniyor.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin 24 Nisan Cuma günü Adalet Bakanlığı’na ilettiği ‘adli yardım talebi’ Frankfurt Başsavcılığı’nın Deniz Feneri Davası sonuçlandıktan sonra başlattığı ve ‘devam niteliğinde olan’ yeni soruşturmayla ilgili.
Frankfurt Başsavcılığı’nın Alman Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları üzerinden Ankara’daki Büyükelçiliğe ilettiği, büyükelçiliğin de Türkiye Adalet Bakanlığı’na verdiği talep dosyası, Deniz Feneri dava sürecinde de isimleri geçen ancak, Türkiye’de oldukları için işlem yapılamayan zanlıları kapsıyor. Dosyada, aralarında Zahit Akman ve Zekeriye Karaman’ın da bulunduğu 10’dan fazla kişi hakkında yöneltilen sorulara yanıtlar verilmesi, ilgili bilgi ve belgelerin Alman makamlarına iletilmesi isteniyor. Söz konusu talep dosyasının Türkiye ile Almanya arasındaki adli yardımlaşma anlaşması hükümleri gereği, ‘Türkçe’ olarak iletildiği bildirildi. 

Deniz Feneri kararı ayrı
Almanya’dan yeni gelen adli yardım talebinin Türkiye Adalet Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Almanya’nın şubat ayında gönderdiği Deniz Feneri karar dosyasından farklı olduğu vurgulandı. Söz konusu kararın, kapsamlı olması, sayfa sayısının fazla olması ve Türkiye’nin Almanca talep etmesi nedeniyle Ankara’ya ‘Almanca’ gönderildiği bildirildi. Şubat ayında gelen ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilen karar metninin 62 gündür süren çevirisinin bir hafta içinde bitmesi bekleniyor.

Bakan kafa karıştırdı
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Almanya’dan gelen yeni taleple ilgili açıklamaları, söz konusu dosyasının şubatta gelen Deniz Feneri Karar dosyasıyla karıştırılmasına neden oldu. Pazar günü yaptığı ilk açıklamada içeriği bilmediğini, ancak dün içerik hakkında bilgi sahibi olduğunu söyleyen Şahin, “Adli yardım talebi içeren bir dosya. Şu anda bu dosya değerlendiriliyor. Eğer bir eksiklik varsa karşı tarafa bildirilir, yoksa Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir. Biz Adalet Bakanlığı olarak içeriğiyle ilgilenmiyoruz. Bizim görev alanımız değil. Cuma günü gelen dosyanın hem Almancası var hem Türkçesi var. Cuma günü bana geldiğinde arkadaşlarımız içeriğiyle ilgili bana bilgi vermemişlerdi. Dün bilgi aldım ayrıca bu dosyanın Türkçesi’ni de göndermişler. Arkadaşlarımız anlaşma bağlamında bir eksik olup olmadığını inceliyorlar” dedi.

İçeriğini açıklamadı
Şahin, yeni belgede 16 kişi hakkında bilgi ve belge istendiğine ilişkin iddiaların anımsatılması üzerine ise “Ne sayı, ne şahıslar, ne neyle itham ediliyorlar... Bu konu tamamen Adalet Bakanlığı olarak bizim görevimizin dışındadır. Biz bunlarla hiç ilgilenmiyoruz. Bunlarla ilgili dosyayı gönderdiğimizde Cumhuriyet Savcılıkları ilgilenecek” diye konuştu.