Deniz Feneri'ne dokunan yanıyor!

Deniz Feneri Derneği, Güneydoğu'daki TEKEL'in bazı binalarını kullandı. Bu usulsüzlük hakkında rapor yazan müfettişler merkeze çekildi ve sicilleri düşürüldü

 

İSTANBUL - Güneydoğu’daki bazı Tekel binalarının Deniz Feneri Derneği binası olarak kullanıldığı hakkında rapor hazırlayan müfettişler merkeze çekildi ve sicilleri düşürüldü.

Birgün gazetesinden Deniz Coşan'ın haber şöyle: Güneydoğu’da Tekel depolarının usulsüz bir şekilde Deniz Feneri Derneği için kullandırıldığı ortaya çıkınca, tekel teftiş heyetine bağlı müfettişler soruşturma başlattı. Yaz denetimi için Güneydoğu bölgesine giden müfettişler bu Tekel depolarını iki kez üst üste rapor etti. Müfettişler gereken süreci başlatmak isteyince merkeze çekildi ve sicilleri düşürüldü. 

 

 


DAVA İL İL GEZMİŞ

 

 

Teftiş Heyeti’nin kaldırılmasına karşı dava açan müfettişler Erol Gördük, Gündüz Tanık Kabadayı, Enver Eşref şahin ve İsmail Gülay, açtıkları davadan bir sonuç alamadı. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Avukat İlve Yücesoy, “İzmir’de açılan dava önce İstanbul’a gönderildi, ardından İstanbul davaya bakamayacağını söyleyerek Danıştay’a sevk etti, Danıştay da davaya bakamayacağını söyleyince dava ortada kaldı” dedi.

 

 


‘BİR DAVA 2 YIL GEZER Mİ?’

 

 

Avukat İlve Yücesoy şunları söyledi: “Dilekçe mahkemenin önünde olmasına rağmen aylarca bizi oyaladılar. Daha sonra davanın İzmir’den İstanbul’a gitmesi gerektiğini keşfettiler. İstanbul ise yine aylarca oyaladıktan sonra davaya Danıştay’ın bakması gerektiğini keşfetti. Oradan tekrar İzmir’e döndü. Bir dava 2 yıl boyunca gezer mi? Hal böyle olunca kafamızda bazı kuşkular oluşuyor. Siyasi bir tavır söz konusu gibi geliyor.”

 


DENİZ FENERİ RAPORU YAKMIŞTI

 

 

Müfettiş Recep Yunak, 2005 yılının Eylül ayında Tekel’in Bitlis’teki sigara fabrikasını teftiş etti. Yunak, teftişi sırasında yemekhane olarak kullanılan binanın kilitli olduğunu görerek yetkililere, binanın ne amaçla kullanıldığını görmek istediğini söylemişti. Fabrika yetkilileri ise müfettiş Yunak’a, binaların Deniz Feneri Derneği’nin alt kuruluşu olarak çalıştığı bilinen ve AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in bacanağı Vahit Yetişkin tarafından yönetilen “Bitlis Feneri Yardımlaşma Derneği” tarafından depo olarak kullanıldığını ve depo anahtarlarının da kendilerinde olmadığını söyledi. 2007 yılında Bitlis Sigara Fabrikası’nı teftişe giden üçüncü müfettiş Erol Gördük, 2 yılı aşkın süredir “ramazan ayı” gerekçe gösterilerek boşaltılmayan depoların neden boşaltılamadığını fabrika yetkililerine sorarak konuyu incelemeye aldığını bir yazı ile Tekel Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. Girmesiyle Teftiş Kurulu Başkanlığı, müfettiş Gördük’e bırakın soruşturma izni vermeyi, Gördük’ü görev yaptığı İzmir bölgesinden alarak İstanbul’a sürgün göndermişti. (Birgün)