Deniz Feneri'nin 'devamı' da geldi

Deniz Feneri'nin 'devamı' da geldi
Deniz Feneri'nin 'devamı' da geldi

Deniz Feneri e. V. davasına ilişkin dosya Adalet Bakanlığı görevlileri tarafından bir bilgisayar kolisinin içinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı?na götürüldü. FOTOğRAF: TüRKER KARAPINAR

Almanya'daki Deniz Feneri e. V. davasına ilişkin dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Dosyada açılan ikinci soruşturmaya ilişkin de bilgiler var

ANKARA - Uzun süredir gelmesi beklenen ve siyasi polemik konusu olan Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasına ilişkin dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı. Dosyada, 15 kişi hakkında yürütülen mevcut soruşturmayla ilgili bilgiler de bulunuyor. 
Almanya’daki Deniz Feneri e.V davası 17 Eylül 2008 tarihinde sonuçlanmıştı. Alman mahkemesi gerekçeli kararında 5 yıl 10 ay ceza alan Mehmet Gürhan’ın Türkiye’deki bağlantıları tarafından yönlendirildiği tespitini yapmıştı. Bu tespit üzerine gözler Türk yargısına çevirilmişti. İşçi Partisi de 8 Eylül 2008 tarihinde Almanya’daki Deniz Feneri yolsuzluğunun Türkiye’deki uzantılarıyla ilgili soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunmuştu.
Yapılan suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 26 Eylül 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı’na başvurarak Almanya’da sonuçlanan davanın soruşturma dosyasını, mahkeme kararı yazışmalarını talep etti. Bakanlık 6 Ekim 2008 tarihinde Frankfurt Başkonsolosluğu’na yazı gönderdi.
Türkiye’nin 169 gün beklediği dava dosyası, dün Adalet Bakanlığı aracılığıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Poyrazoğlu, “3 bin sayfa ve üç klasörden oluşan evrakın Türkçe tercümesi mart ayı içerisinde sonuçlanacak. Savcı arkadaşlar, yetenekleri ispat edilmiş, tercümede uzman olan kişileri çağırıp kendilerine bir oda tahsis edecek” dedi.
Almanya’dan getirilen dosyada Frankurt Savcılığı’nın 15 kişi hakkında sürdürdüğü mevcut soruşturmayla ilgili bilgilerin de yer aldığı öğrenildi. Frankurt Başsavcısı Doris Möller yaptığı açıklamada, ‘ikinci dalga’ olarak bilinen soruşturmayı başlattıklarını ve 15 kişiyi soruşturduklarını belirtmişti. (Radikal)