Deniz Gezmiş ve arkadaşları yürüyüşlerle anıldı

Deniz Gezmiş ve arkadaşları yürüyüşlerle anıldı
Deniz Gezmiş ve arkadaşları yürüyüşlerle anıldı
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişlerinin 43'üncü yıldönümü dolayısıyla, EMEK Gençliği üyeleri ve HDP'liler tarafından Taksim AKM önünden Dolmabahçe'ye kadar iki ayrı yürüyüş düzenlendi. Dolmabahçe'de yapılan saygı duruşu ve basın açıklamalarının ardından denize karanfiller atıldı.

RADİKAL - Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişlerinin 43'üncü yıldönümü dolayısıyla, EMEK Gençliği üyeleri ve HDP'liler tarafından Taksim AKM önünden Dolmabahçe'ye kadar iki ayrı yürüyüş düzenlendi. Dolmabahçe'de yapılan saygı duruşu ve basın açıklamalarının ardından denize karanfiller atıldı.

Akşam saatlerinde düzenlenen yürüyüşlerin ilki EMEK Gençliği tarafından yapıldı. Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde saat 18.00 sıralarında buluşan Emek Gençliği üyesi bine yakın kişi, ellerinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan posterleri, dövizler ve pankartlar olduğu halde, slogan atarak Gümüşsuyu üzerinden yürüyüşe geçti. Grup, Dolmabahçe'ye yaklaştığında, meşaleler yakarak sloganlar eşliğinde koşmaya başladı. Dolmabahçe Meydanı'na kadar gelen grup üyeleri burada basın açıklaması yaptıktan sonra, denize karanfil atarak anma etkinliğini noktaladı.

HDP'LİLER DE YÜRÜDÜ

Yine Taksim AKM önünde toplanan HDP öncülüğündeki bine yakın kişi, ellerinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile çeşitli gençlik liderlerinin posterlerini taşıdı.

Ellerindeki pankart, bayrak ve dövizlerle slogan atarak yürüyüşe geçen kalabalık, Gümüşsuyu Caddesi üzerinden Dolmahçe Meydanı'na ulaştı.

Burada grup adına yapılan basın açıklamasında, “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, dönemin darbecileri ve onların parlamentodaki temsilcileri eliyle katledildiler. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye 'de de yükselen devrimci kalkışmayı bastırmayı, ezmeyi hedefleyen egemenler, onları 6 Mayıs 1972'de katlederek her şeyi bitirmeyi hedeflediler. Üzerinden 43 yıl geçmesine rağmen bugün bile Türkiye'nin birçok yerinde binlerce genç 'Deniz olmak için' yürüyecek. Onları katlederek eşitlik, özgürlük ve adalet taleplerini unutturabileceklerini sananları, tarih bugün bir kez daha yanıltacak" denildi.

Yürüyüşe katılan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, yaptığı konuşmada, “Dolmabahçe'de 28 Şubat'ta bu masayı kuranlar, Kürt halkı önderi Sayın Öcalan'ın çabasıyla kurulan bir masa, aslında Deniz'lerin özlemini duyduğu demokratik bir Türkiye açısından önemli bir başlangıçtı. Onlara yoldaşlık yapmaktı. Onların yoldaşlığına anlam vermekti. Ama AKP hükümeti, dönemin aslında iktidarı yine bunu anlamadı. Bu masayı illegal ilan ederek, bu masayı devirerek, halkların özgürlük, eşitlik ve demokrasi talebini yok edeceklerini zannediyor. Ama yanılıyor. Bugün Ortadoğu'da, dünyanın her yerinde halklar artık eşitlik ve özgürlük mücadelesini yükseltiyor, Türkiye ve Kürdistan'da olduğu gibi. Biz Deniz'lerin açtığı yolda devrim ve sosyalizm mücadelesini yükselteceğiz. Deniz'lerin açtığı yolda Kürt halkının özgürlük mücadelesini başarıya ulaştıracağız. Deniz'lerin açtığı yolda Türkiye halklarını özgürlüğüne kavuşturacağı" dedi.

Basın açıklaması ve konuşmalardan sonra denize karanfiller atıldı. (DHA)