'Deniz Gezmiş'e idam yasasını kaldırın' talebi

CHP, idam edilişlerinden 35 yıl sonra, bir kez daha Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'a verilen ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin yasanın yürürlükten kaldırılması için yasal düzenleme istedi.

ANKARA - CHP, idam edilişlerinden 35 yıl sonra, bir kez daha Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'a verilen ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin yasanın yürürlükten kaldırılması için yasal düzenleme istedi.
Geçen yasama döneminde CHP'li Berhan Şimşek tarafından verilen ancak görüşülemediği için kadük kalan teklif bu dönem CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı tarafından yeniden hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na verildi. Teklifte, 2 Mayıs 1972'de çıkarılan 'Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun'un yürürlükten kaldırılması öngörüldü.
Teklifin gerekçesinde, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın, 'Anayasa'yı zorla değiştirme' suçlamasıyla idam edilen Gezmiş ve arkadaşlarının yargılanmalarının bağımsız bir mahkeme tarafından yapılmadığının ve sonucunun siyasi bir karar olduğu belirtildi. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 'demokrasi ve adalet istedikleri için idam edildikleri' dile getirilen gerekçede, "Türkiye bu idam cezalarının infazıyla bir kuşağı ve o kuşağın iddialarını yok etti" denildi. Gerekçede, teklifin bir itibar iadesi talebi olmadığı, 2 Mayıs 1972'de Meclis tarafından alınan yanlış bir kararın düzeltilmesi talebi olduğuna işaret edildi. Gerekçede, teklifin yasalaşması halinde, idam cezaları ve cezaların infazının toplumsal vicdanda yarattığı tahribatı gidereceği ve toplumsal barışa katkı sunacağı kaydedildi.