Deniz Gezmiş'in yeni fotoğrafları ortaya çıktı

Deniz Gezmiş'in yeni fotoğrafları ortaya çıktı
Deniz Gezmiş'in yeni fotoğrafları ortaya çıktı
Ankara'da koleksiyoncu Muhammet Yüksel'in arşivinde,6 Mayıs 1972'de idam edilen 1968 kuşağının öğreci lideri Deniz Gezmiş'in bugüne kadar fazla bilinmeyen fotoğrafları bulunuyor.

Fevzi KIZILKOYUN-Tahsin GÜNER

ANKARA - İşadamı ve Koleksiyoner Muhammet Yüksel, arşivinde yer alan fotoğraflarda, Deniz Gezmiş’in mahkemeye götürülürken koridorlarda askerlerle tartışması, mahkeme salonunda hakim karşısında görüldüğünü söyledi.Üzerinde beyaz gömlek bulunan Gezmiş’in mahkeme koridorlarında kendini götüren askerlerle tartışması ve hakim karşısına çıktığında da oldukça sakin duruşu dikkat çekiyor. Koleksiyoncu Muhammet Yüksel, arşivindeki fotoğraflarla ilgili olarak bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmadığını öne sürerek şöyle dedi:

"Deniz Gezmiş, hakkında idam kararı verildiği mahkemeye götürülürken oldukça sakin görünüyor. Mahkeme koridorunda kendisini itekleyen askerlerle tartışıyor. Burada bir askerin Gezmiş’e vuracakmış gibi elini kaldırdığı görülüyor. Ancak, ona rağmen Gezmiş oralı bile olmuyor."Deniz Gezmiş’in düğüne gider gibi idama gittiğinin fotoğraflarda da görüldüğünü kaydeden Yüksel, şöyle devam etti:

"Onurlu bir duruş, o güzel şeyler için, ülkesi için, daha doğru şeylerin bu ülkede olması için canını verdi. Tüm fotoğraflarda Gezmiş’in onurlu duruşu ve hiç pişmanlık duymadığı görülüyor. Çünkü o ülkesi için, inandığı doğru şeyler için ölüme gittiğinin bilincindeydi."

GEZMİŞ’İN ANISINA SERGİ
6 Mayıs 2012 tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 40’ıncı yıldönümü olduğunu hatırlatan Yüksel, "Gezmiş’in anısına sergi açmayı düşünüyorum. Elimde Gezmiş’in yayınlanmamış çok sayıda fotoğrafı var. Bu arada elinde Gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili bilgi, belge, fotoğraf olan varsa, onların da bana ulaşmasını rica ediyorum. Sergide onlara da yer vereceğim" dedi.

Gezmiş anısına açacağı sergi için sponsor desteğini beklediğini kaydeden Yüksel, "Belediyelerden, yetkililerden, imkanı olan herkesten destek bekliyorum. Sergiyi Türkiye’nin her noktasına götürmek istiyorum" diye konuştu. (dha) 


  http://www.radikal.com.tr/107218510721859

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ülkede insanların zihniyeti değişmedikçe hiç bir şey olmaz - Hozatlı Baran

  "Onurlu bir duruş, o güzel şeyler için, ülkesi için, daha doğru şeylerin bu ülkede olması için canını verdi. Tüm fotoğraflarda Gezmiş?in onurlu duruşu ve hiç pişmanlık duymadığı görülüyor. Çünkü o ülkesi için, inandığı doğru şeyler için ölüme gittiğinin bilincindeydi." diyor Muhammed evet doğru ve katılıyorum ve Muhammed Yüksel iyi şeyler yapıyor tebrik ederim Denizler unutulmamalı ama onların oğruna can verdiği fikirler sadece beli bir ınsan topluluğu içinde biliniyor ve taktir ediliyor,Devlet erkanı ve insanları kendi fikirlerine hapsetmiş AKP.CHP.MHP vs. vs. ve bazı Cemaatler Ağaların etrafında kümelenmiş ınsanlar Denizi ve deniz gibi düşünenleri hala tanımıyor inanmıyor ve her akşam Tayibi,Fehtullahı dinliyor,bu ınsanların fikri ve oyları değişmeli yoksa hiç bir şey değişmez bizim bu insanlarla bire bir ilişki kurup Denizleri bizim ne istediğimizi anlatmamız lazım,örümcekli beyinler değişmeli,elini kaldıran Asker değil diktatörlüğün elidir,devletin biçimi yapısı değişmeli,halkı katledenler degil hizmet eden devlet olmalı,zihniyet değişmeli,her akşam TV lerde bir seri var ve insanlar o serilerde tozpembe bir Türkiye görüyor,sevgi ve saygılarımla Müzisyen Ali BARAN

  Cellatları takan yok. - Su Cemre Sim

  Elini kaldıran asker yüzüme vuracak sandım.Evet,birçok insanın gönlü benim gibi incinmiştir.Bizde bir resmi görevli cellatlar vardır;bir de gönüllü cellatlar.Hem resmi cellatlar, hem de resmi olmayan cellatlar,birer ikişer öbür dünyanın yolun tutuyor.Torunlarına hiç iyi bir ad bırakmadılar,torunları onların utancını yaşayacak.Ama,hep düşünürüm biz neden bu kadar zalimiz?Cahillikten mi?Aptallıktan mıYoksa hepsi birden mi?Çoğumuz niye gönüllü zalimiz?

  DENIZ LER IN ANISINA - devriscoban

  Saygiyla aniyoruz,anilarina bagli kalacagiz,demokrasi mucadelemizde yasatacagiz, Bugun yapilan tum açiklamalarda deniz ve arkadaslarinin idamlarinin yanlisligi soylenmektedir,dogrudur yanlisti,onunlarin arzulari bagimsiz ve ozgur bir ulke istemekten baska birsey degildi,bu yuzden emperyalizim ve onun isbirlikçileri idam kararini verdiler,turkiye halklari onlarin arzularini ergeç yerine getirecektir.yasasin halklarin kardesligi

  Ülkesini düşüneni, bu ülke halkı cezalandırır - izninizle

  17. yüzyılda böyle idi, çıplak ata bindirip, zindanda boğarlardı, 1930larda da böyle, kırk yıl önce de böyle, şimdi haydi haydi böyle. Satış ve cep doldururken ağızlardan akan din iman sözcükleri. Bu insanlar bu halka üç beden büyük. Gerisi palavra ...

  NASIL KIYDINIZ BU GENÇLERE.. - ÖZGÜR KAYI

  Yüzlerce defa devlet adına özür dilesenizde,onlarca defa timsah göz yaşı döksenizde, bu kızıl karanfilleri,yürekli ve idealist yurtsever gençleri astığınız için hep lanetleneceksiniz..

  Denizler ölmez - etufan

  Sanmayın ki %50 oy Denizleri öldürmeye yeter. Fetoculara ve her türlü yobaza karşı Denizler, Yusuflar, Hüseyinler hala var ve dimdik ayaktalar.

  nerden nereye - kaptan-az

  gor ertugrul kurkcu mirasini nasil yerlerde surunduruyor....