'Deniz gözlüğü'nün beraatına itiraz

'Deniz gözlüğü'nün beraatına itiraz
'Deniz gözlüğü'nün beraatına itiraz
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Mahkemenin emek kaybı olacağı gerekçesiyle sanık ve şikâyetçi polisleri ‘duruşmaya bile çağırmadan’ beraat kararı verdiği 23 Gezi sanığına kötü haber . Savcı, beraatlara itiraz etti. 

Suç varsa deliller nerede? 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, 12 Haziran’da gözaltına alınan 23 kişi için “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, ihtara rağmen dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamalarıyla iddianame hazırlamıştı. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ iddianameyi iade etti. İade gerekçesinde, “Maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahlı işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yok” denildi.
Savcı iddianameyi yeniden düzenleyerek ‘şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim’e yüzmek amacıyla gelmediklerini, amaçlarının çatışmaya girmek olduğunu’ belirtti. Mahkeme bu kez iddianameyi kabul etti, ancak sanık ve müştekileri duruşmaya çağırmaya gerek görmeden beraat kararı verdi. Duruşma savcısı, “Duruşma yapılmadan tensip zaptıyla beraat kararı verilemez” diyerek mahkemenin beraat kararına itiraz etti. Savcının itiraz kararının sonucu önümüzdeki günlerde neticelenecek.