Deniz Kuvvetleri için çalışan PKK'lıya müebbet hapis

Birçok eyleme katıldıktan sonra PKK'dan kaçan ve askeri tersanede dört yıl çalışan Cengiz İlhan müebbet hapis cezası aldı.

DİYARBAKIR - Birçok eyleme katıldıktan sonra PKK'dan kaçan ve askeri tersanede dört yıl çalışan Cengiz İlhan müebbet hapis cezası aldı.
Mardin'de 1992 yılında PKK'ya katılan İlhan, iki güvenlik görevlisinin şehit olduğu karakol baskını dahil birçok eyleme katıldı. İlhan, 1997'de PKK'dan kaçarak İstanbul'a yerleşti. Hakkında soruşturma bulunmayan İlhan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait tersanede vasıfsız işçi olarak işe alındı. Dört yıl boyunca burada çalışan İlhan daha sonra bir uyuşturucu şebekesiyle ilişki kurunca işinden ayrıldı. İlhan'ın kendi el yazısıyla kaleme aldığı doküman, aynı eyleme katıldığı başka bir PKK'lının Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyasına delil olarak gönderilince İlhan hakkında 2004'te soruşturma başlatıldı. İki yıl önce Ankara'da uyuşturucu operasyonunda yakalanan İlhan 7.5 yıl ceza aldı. İlhan'ın dosyası PKK üyesi olmaktan Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Suçunu itiraf eden İlhan'a müebbet verildi.