'Deniz otobüsleri batmaz'

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Paksoy, 'Hızır Reis III' adlı deniz otobüsünün Yenikapı-Bandırma seferini yaparken geçirdiği kazada gövdesinde iki yırtık oluştuğunu belirterek,
"Geminin neye çarptığı teknik inceleme sonucu netleşecek" dedi.

İSTANBUL - İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Paksoy, 'Hızır Reis III' adlı deniz otobüsünün Yenikapı-Bandırma seferini yaparken geçirdiği kazada gövdesinde iki yırtık oluştuğunu belirterek,
"Geminin neye çarptığı teknik inceleme sonucu netleşecek" dedi.
Paksoy 'Hızır Reis III'ün önceki gün geçirdiği kazayla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.
İDO tarafından Norveç'ten 1997 yılında satın alınan geminin 10 yıldan beri İDO'da kaptanlık yapan Ömer Dokuz tarafından kullanıldığını anlatan Ahmet Paksoy, kazanın teknik bir sorundan değil bir çarpma sonucu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
"Kazanın nedeniyle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Gemilerden endüstriyel yükler, büyük makaralar atılıyor. Büyük ağaç parçaları, demir parçalar oluyor. O bölge sığ bir bölge. Taş parçası da olabilir. Jeolojik hareket mi bilmiyorum. Farklı boyutlara çekmek istemiyorum. Bu, çok yönlü ve detaylı irdelenmeli. Rotadan sapma söz konusu değil. Kaza sonrası gemi kendi başına limana ulaşabilirdi, ancak yolcu güvenliği birinci öncelik. Gemide iki yırtılma tespit edildi. Makine dairesinin su alması da söz konusu değil. Dört makine de çalışır durumda. Ancak 25 dakikada başka gemiyi göndererek tahliyeyi gerçekleştirdik. Sonra gemi kendi başına limana gitti. Eğer batma tehlikesi olsaydı, orada batardı.
Deniz otobüsleri son derece güvenlidir ve batma ihtimalleri yoktur. Bu gemiler, alt tarafından bölmeler olarak inşa edilir. Her bir bölüm birbirinden sızdırmaz olarak ayrılmıştır. Geminin altındaki bütün tanklar su alırsa, gemi batar. 10 tankın dokuzu su alsın, bir tanesi almasın gemi batmaz. Geminin yan yatması da söz konusu değil. Yolcular psikolojik olarak öyle hissetmişler."