Deniz Seki serbest kaldı

Deniz Seki serbest kaldı
Deniz Seki serbest kaldı
Uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanan Deniz Seki 218 gün sonra ilk kez hakim önüne çıktı ve tahliye edildi


Taner YENER-Seyit ERÇİÇEK


İSTANBUL - Uyuşturucu ticareti yaptığı ve uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle 24 Şubat 2009 tutuklanan ve 8,5 yıldan 24,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Deniz Seki 218 gün sonra tahliye edildi.  

Saat 10.30 sıralarında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Deniz Seki, adliyeye kelepçeli olarak getirildi. Deniz Seki, kelepçesini saklamak için elinde su şişesini taşıdı. Deniz Seki verdiği dilekçede adliyeye kelepçesiz getirilmesini istemişti. Üzerinde gömlek, gri ceket ve siyah pantolon ile ucu açık siyah ayakkabı bulunan Deniz Seki adliyeye sokulurken basın mensuplarına “Adalet yerini bulacak, dua edin” diyen Deniz Seki, sürekli güldü.

 

 

 

SEKİ “BİR HATA YAPTIM BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİM“

 


İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde gözyaşları içinde savunmasını yapan Deniz Seki, çok utandığını, çok pişman olduğunu söyleyerek, “Yaşadığım bir ilişki yüzünden adını anmak istemediğim bu maddeyi kullandım. Bir hata yaptım ve bedelini de çok ağır ödedim. Herkesten özür diliyorum“ dedi.
Üç sayfadan oluşan yazılı savunmasını mahkeme heyetine sunan Deniz Seki, savunmasında şunları söyledi: “Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. 218 gündür bu duruşmaya çıkmak için bekliyorum. Sadece kendime verdiğim bir zarar söz konusudur. Adını anmak istemediğim bu maddeyi 7-8 aydır kullanıyordum. Çok duygusalım. Müzisyenim. Yaşadığım ilişki nedeniyle çok üzüldüm, asosyal oldum. Bir daha adını bile anmak istemediğim o maddeyi kimseye vererek aracılık etmedim. Yaşadığım ilişkinin toplum tarafından kabul edilmemesi beni buna itti. Çok utanıyorum, çok pişmanım. Hiçbir şekilde yalan söylemiyorum, hayatta da yalan söylemedim. Nöbetçi mahkemede serbest bırakılıp sonra neden tutuklandım anlamadım. Ben Kuruçeşme’de oturuyorum. jandarma beni aldı neden aldı Kilyos’a götürdü. Ben bir hata yaptım bedelini de çok ağır ödedim. Şu tablonun içine hiç yakışmıyorum. Önce ailemden sonra beni seven herkesten özür diliyorum.“

Gözyaşlarını tutamayan Deniz Seki, mahkeme başkanından su içmek için izin istedi. Arkadaşlarına uyuşturucu temin etmediğini sadece kendisine zarar verdiğini de belirten Seki, “Buna bile hakkım yoktu aslında. Bundan böyle çok değiştim. Zaten bağımlı olmadım. Kendime olan kızgınlığımdan dolayı bu maddeyi kullandım. Bu alkol de olabilirdi ama yüzüne bile görmek istemediğim bu maddeyi kullandım. Ben ölene kadar bu maddenin karşısında olacağım. Bununla ilgili ne kadar sosyal proje varsa içinde olacağım. Tahliyemi ve yargılamanın ardından da beraatimi istiyorum“ dedi.

Sanıklardan Sinan Yüksel ve Abdullah Haner’den kokain maddesini aldığını kabul eden Deniz Seki, “Yüzünü hiç görmediğim ’Diyar’ diye bir adam vardı. Onu da aradım birkaç kez ama hiç tanışmadım. Abdullah Hanel hasta kızı olduğu bu işin kendisine yakışmadığını bu işi yapmak istemediğini ve çok utandığını söyledi. Şoförüm ise benim babam gibidir. Bana ne getirdiğini hiç bilmedi. Çünkü yüzgöz olmadım“ dedi. Seki dinlemeye takılan telefon görüşmelerinden birçoğunu da kabul etmediğini belirtti.

Deniz Seki 7 yıl şoförlüğünü yaptığını söyleyen tutuksuz sanık Mecit Çam savunmasında, “Deniz hanım’ın bütün işleriyle ben ilgileniyordum. Elbiselerini, market alışverişini, müzik CD’lerini, aranje şarkılarını kapalı zarf ve kutu içinde kendisine getirir götürdüm. Bunu birçok kez yaptım. Sanıklardan Sinan Yüksel’i Murat olarak tanırım. Deniz Seki bana bu kişiyi yeni albüm aranjörü olarak tanıştırdı. Bana ’Mecit, Murat ile birlikte çalışacağız’ dedi. Deniz hanım bana para verirdi bende Abdullah Haner’e verirdim. Bu yaptığım rutin işlerden biriydi. Kapalı zarf ve kutularda ne olduğunu bilmiyordum.“ dedi. Jandarma ve savcılık ifadesini kabul etmeyen Mecit Çam ayrıca jandarmada kendisine Seki aleyhine ifade vermesi için tehdit edildiğini öne sürdü.  Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti  Deniz Seki'nin tahliye edilmesine karar verdi.

 

OPERASYONUN GEÇMİŞİİstanbul Jandarma Komutanlığı, uyuşturucu madde ticareti yapan, “Kedi Murat” kod adlı Hakan Ç.'in başında bulunduğu organize suç örgütü tespit etti. Örgütü ortaya çıkarmak için istihbarat çalışması yapan jandarma, operasyon için Beşiktaş’taki İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden arama ve el koyma kararı aldı. 13 Şubat günü saat 06.00’da 200 jandarmanın katılımıyla Diyarbakır ve Ankara ile İstanbul’da 18 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan Deniz Seki, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'na götürüldü. Sevgilisi klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu’na koştu ancak Deniz Seki ile görüşemedi.ÖNCE SERBEST BIRAKILDIUyuşturucu madde kullanmak ve temin etmek suçlamasıyla nöbetçi mahkemeye çıkarılan Deniz Seki, serbest bırakıldı. Deniz Seki, mahkemedeki ifadesinde "Son dönemlerde yaşadığım sıkıntılardan dolayı uyuşturucu madde kullandım. Çok pişmanım. Bir sanatçı olarak bu durumda olmaktan dolayı üzüntü duyuyorum. İki kişiden kokain satın aldım. Suçum uyuşturucu kullanmaktan ibarettir. Ben kimseye uyuşturucu temin etmedim" dedi.
Savcı, Deniz Seki'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Mahkeme Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkardı. Yeniden gözaltına alınan Deniz Seki, 24 Şubat günü çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Deniz Seki Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne konuldu. Çok üzgünüm, diyen Deniz Seki, adliyeden cezaevine götürülürken ağladı.SÜREÇTEN ŞİKAYETÇİ OLDUTCK’da “uyuşturucu ticareti yapmak ve kullanmak için uyuşturucu bulundurmak veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarını kapsayan bu maddelere göre Deniz Seki’nin 8,5 yıldan 24,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
Avukatları makul olmayan tutukluluk süresi, davanın görevsiz mahkemede olması nedeniyle uzaması, görevsizlik başvuruları ile itirazlarının reddi ve tutukluluk incelemelerinin duruşmasız yapılması nedenleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Mahkemeden araştırma yapılması istendi. Deniz Seki başvuru dilekçesinde “Bu süreçte mağdur edildiğini, kimseden değil, ama süreçten şikayetçi olduğunu” söyledi. (dha)