Denizanalarına Berlin Duvarı!

Denizanalarına Berlin Duvarı!
Denizanalarına Berlin Duvarı!

Erdek?te turistik işletmeler zehirli denizanalarına karşı denizin içinde ağdan duvar örmeye başladı. FOTOĞRAF: AHMET PESEN / AA

Haber: İBRAHİM ALDEMİR / Arşivi

BALIKESİR - Erdek ilçesinde zehirli denizanalarının sahile vurmasını önlemek için sahile 3.5 kilometrelik ağ geriliyor. Erdek’te uzun yıllardır turizmcilik yapan Kafkas Motel Sahibi Seçkin Arslan’ın önderliğinde ve Erdek Belediye Başkanlığı’nın da katkılarıyla gerçekleşmeye başlayan projeye göre, Erdek sahillerini 3.5 km uzunluğunda ve 2 metre yüksekliğinde ağ koruyacak. Maliyeti yaklaşık 12 bin lirayı bulacak ve turistik tesis sahiplerince finanse edilecek ağ sayesinde zehirli denizanalarının tatilcilerin denize girdiği alanlara gelmesi engellenirken, özellikle jet ski ve sürat teknesi gibi deniz taşıtlarının da sahillere fazla yaklaşmasının da önüne geçilmiş olacak.
Arslan, “Erdek Belediye Başkanlığı sahildeki bütün denizanalarını topladı. Denizanalarını okyanuslardan, Avrupa ülkelerinden gelerek yükünü civardaki limanlarda boşaltan gemiler getiriyor. Biz psikolojik olarak gelen turistlerin gönlü rahat olsun diye sahillerimize ağ çektik. Herkes kendi motelinin, otelinin önünü yapacak. Şu an tehlike yok ama yine de herkesin içi rahat olacak” dedi. Erdek’teki motel ve otel işletmecilerinden projeye destek geldi. Eker Bermuda Otel’i işleten İnci Eker, “Birçok tatil beldesinde olduğu gibi Erdek’inde yanlış imaj kurbanı olmaması için denizimizi koruma altına alarak denizde havuz lüksünü yaşatmak amacıyla önlem aldık. Erdek sahillerine ağ geriyoruz. Erdek’e gelecek tatilcilere gönül rahatlığıyla denizanası tehlikesi yaşamadan bir tatil geçirmelerini garanti ediyoruz” dedi.