Denizanasına karşı ağlı koruma

Denizanasına karşı ağlı koruma
Denizanasına karşı ağlı koruma
Maramara Denizi'nde görülmeye başlayan 'pusula denizanası'na karşı Erdek'te 3.5 kilometrelik sahil boyunca 'plaj güvenlik ağı' oluşturulduBALIKESİR - Güney Marmara’nın önemli turizm beldelerinden Balıkesir’in Erdek ilçesinde, Marmara Denizi’nde son günlerde yoğun olarak görülen pusula denizanasına (chrysaora hysoscella) karşı, "plaj güvenlik ağı" oluşturuldu.
Erdekli turizmcilerin girişimleri sonucu, Agregento Oteli ile Toronto Oteli arasında uzanan 3,5 kilometrelik sahil boyunca, denize koruma ağı gerildi.
Turizmci Seçkin Arslan, Erdek Belediyesinin de katkılarıyla hayata geçirilen bu uygulama sayesinde tatilcileri hem deniz analarından hem de jet skilerin yarattığı tehlikelerden koruduklarını söyledi.
Arslan, uygulamadan herkesin memnun olduğunu ifade ederek, "denizin 1,5 metre derinliğine çaktığımız direklere gerdiğimiz ağlarla, bu deniz analarının plajlara girmesini engelledik. Böylece, çok uzun ve 50-60 metre eninde bir yüzme havuzu oluşturduk" dedi.
Turizmci İnci Eker de Erdek sahilini bir havuz gibi koruma altına almak için tüm sahil boyunca ağ gerdiklerini belirterek, "Böylece hem denizanaları hem de motorlar, jet skiler, ağlardan geçemiyor ve insanlar için tehlike yaratmıyor" dedi.
Eker, uygulama sayesinde herkesin huzur içinde denize girdiğini vurgulayarak, bu önlemleri gelecek yıllarda daha da geliştireceklerini belirtti.

Chrysaora Hysoscella (Pusula Denizanası)

Son günlerde Marmara Denizi, İzmit Körfezi ve Çanakkale’de yoğun olarak görülmeye başlanmış olan denizanası türü bilimsel adı Chrysaora hysoscella olan “Pusula Denizanası” olarak bilinen türdür.
Tür kozmopolit bir tür olup dünya denizlerindeki dağılımı: Kuzey ve Güney Atlantik, Akdeniz ve Adriyatik denizleridir. Türkiye kıyıları boyunca Ege Denizi’nde (Gökova Körfezi) kaydı verilmiştir (1). Türün Marmara'daki ilk kaydı Erdek Körfezi’nde 2000’li yılların başında verilmiştir (2).
Ömürlerinin yaklaşık bir yıl olduğu bilenen pusula denizanalarının sayısı ilkbahardan yaza doğru artar ve yaz sonuna kadar yaygın görülürler. Tür öldürücü olmayıp, tür veya türün salgısı ile temas deride kızarıklık ve yanmaya neden olur. Dermatolojik etkisi üzerine gerçekleştirilmiş olan bilimsel çalışmalarda deride neden olduğu etkinin 2 saat içerisinde kendiliğinden geçtiği gözlenmiştir (3).
Türlerin doğal ortamlarından farklı deniz alanlarına taşınımı doğal şartlarla olabildiği gibi insan faaliyetleri sonucu ile de olabilmektedir. Özellikle, yük gemilerinin balast suları sucul canlıların denizler ve limanlar arasında taşınımında ve türün aynı deniz içinde dağılımında önemli role sahiptir.(aa,mam)