Denizde kaza

Denizde kaza
Denizde kaza
İstanbul Boğazı'nda etkili olan yoğun sisin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle, bir yolcu teknesi ile Şehir Hatları vapuru çarpıştı

İSTANBUL - Saat 11.50 sıralarında 367 yolcusuyla birlikte Kabataş'tan hareket eden Adalar seferi yapan "Erdem Karadeniz " adlı yolcu teknesi ile Şehir Hatları'nın Karaköy İskelesi'nden kalkan "Kalamış" adlı yolcu vapuru, sisin etkisiyle Haydarpaşa Mendireği ucunda çarpıştı. Vapurda yaralanan olmazken, teknedeki 1'i yabancı uyruklu 3 yolcu yaralandı. Yaralılar, Kıyı Emniyeti'ne ait botlarla Harem'e getirildi. Yaralı yolcular buradan ambulaslarla hastanelere kaldırıldı. Vapur kendi imkanları ile Sirkeci İskelesi'ne dönerken yolcu teknesi ise yolcuları Karaköy İskelesi'nde tahliye edildikten sonra Kadıköy İskelesi'ne götürüldü. Teknesinin üst katındaki yolcuların oturduğu bölümde, vapurun ise ön bülümünde hasar oluştuğu görüldü. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

 

YOLCULAR ANLATTI


İstanbul Boğazı'nda etkili olan yoğun sisin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle bir yolcu teknesiyle sürtüşen ‘Kalamış’ isimli vapur Sepetçiler Kasrı’nın bulunduğu kıyıya yanaştırıldı. O sırada vapurun içinde bulunan yolcular kaza anını anlattı. Görgü tanıklarından Yakup Yüceol, “Her taraf sisliydi, gözükmüyordu. Biz çok hızlı gitmiyorduk. Karşıdan bir tur teknesi geliyordu. İçinde bulunduğumuz vapurun sireni uzun süre çaldı ama sanırım duymadılar. Yandan çarptık. İnsanlar panikledi. Ağlayanlar oldu. Buradaki iskeleye yanaştık. Şimdi tekrar seferlerin başlaması için bekliyorum" dedi. Bir başka yolcu ise, “Birden sis bastı. Görüş mesafesi 3 metre mesafe yoktu. İçinde bulunduğumuz vapur kaçmaya çalıştı. Ama kurtaramadı. Yolcuların arasında çok panik oldu" diye konuştu. Bu arada, arabalı vapuru kullanmak isteyen sürücüler iptal eden vapur seferleri nedeniyle uzun araç kuyruğu oluşturdu.


SİS YÜZÜNDEN DENİZ ULAŞIMI DURDU


Şehir hatlarının tüm seferleri iptal edilirken, yoğun sis dolayısıyla bazı İDO seferleri ve araba vapuru seferleri de durdu.