Denize adam atıp öldürmeye sekiz yıl!

Denize adam atıp öldürmeye sekiz yıl!
Denize adam atıp öldürmeye sekiz yıl!

İbrahim Doğan?ı denize atan sanıklardan Bahadır Keskin tutuklu, Handan Keskin ve Akın Alakuş ise tutuksuz yargılanıyordu.

Trafikte tartıştığı sürücüyü denize atıp öldürmekten müebbet istemiyle yargılanan sanık, 'iyi hal' gibi indirimlerden yararlanıp, sekiz yılla kurtuldu...

İSTANBUL - Sarıyer’de, trafikte yol verme konusunda çıkan kavgada İbrahim Doğan’ı denize atarak öldürdükleri gerekçesiyle ‘müebbet hapis cezası’ istemiyle yargılanan tutuklu sanık Bahadır Keskin sekiz yıl dört ay, tutuksuz sanıklar Handan Keskin 10 ay, Akın Alakuş ise yedi ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi. 

Kardeşi de boğulmuştu
Bir çay fabrikasında şoför olarak çalışan 27 yaşındaki İbrahim Doğan, 10 Mart 2007’de eşi Nurgül, bir buçuk yaşındaki kızı Azra ve 22 yaşındaki kardeşi Soncay Doğan’la Sarıyer’de dolaşıyordu. İçinde Bahadır Keskin ve Akın Alabur’un bulunduğu başka bir araç kendilerine yol vermeyince tartışma çıktı. Çıkan kavgada Doğan, kendisini tartaklayan sanıklar tarafından denize atıldı. Doğan, denizdeyken kardeşi Soncay da ağabeyini kurtarmak için suya daldı. Ancak iki kardeş de denizde yaşamını yitirdi.
Olayla ilgili sanıklar Akın Alakuş, Bahadır Keskin ve Handan Keskin hakkında ‘İbrahim Doğan’ı kasten öldürdükleri’  gerekçesiyle müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dün sonuçlandı.  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Bahadır Keskin’e önce ‘kasten adam öldürme, kasten adam öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ve fikri içtima’ suçundan 20 yıl hapis cezası verdi. Ancak heyet Keskin’in ‘suçu olası kasıtla gerçekleştirdiği, kastın yoğunluğu, eylemin bıçakla kovalamak suretiyle kasıtlı bir hareketle başlatılmış olması ve olayın gelişimi ve aldığı süreç nazara alınarak, suçun tahrik altında işlendiğine karar vererek, tahrikin ağırlığı, bizzat kendisine yönelmemiş olması ve duruşmadaki hal ve tavrı’ nedeniyle cezayı sekiz yıl dört aya indirdi. Keskin 6.5 yıl daha hapiste kalacak. Tutuksuz sanıklar Handan Keskin ve Akın Alakuş ise ‘yardım veya bildirim yükümlüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi’ suçundan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet Keskin’in cezasını ‘suçu olası kastla gerçekleştirdiği, suçun tahrik etkisi altında işlediği ve duruşmadaki hal ve tutumları’ doğrultusunda 10 aya indirdi.
Tutuksuz sanık Akın Alakuş’un cezası da ‘sanığın suçu olası kastla işlemesi, suçu tahrik etkisi altında işlemesi ve duruşmadaki hal ve tavrı nedeniyle’ yedi ay 15 güne indirdi.
Müdahil avukatı Ali Ekber Yılmaz, sanıkların yeterli cezaya çarptırılmadığını bu nedenle kararın bozulması için Yargıtay’a temyize gideceklerini belirtti. (Radikal)