Denizi kirleten kaçamayacak

Denizleri korumak için hazırlanan tasarıya göre mali sorumluluk sigortası yaptırmayan gemiler Türk karasularına giremeyecek. Denizi kirletenler kaçsa bile temizlik masraflarını sigorta karşılayacak. Sigortasız kıyı tesislerine de izin verilmeyecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - İskenderun Limanı'nda tehlikeli atıkla batan Ulla gemisi benzeri faciaların yaşanmaması için yasal önlem geliyor. Artık mali sorumluluk sigortası yaptırmayan gemiler Türkiye karasularına giremeyecek. Fabrika, tersane, tatil köyü gibi kıyı tesislerine faaliyet izni verilmeyecek.
AB'ye uyum amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Çevre Alt Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyondan bazı değişikliklerle geçti. Alt Komisyon, bugün komisyonda görüşülecek tasarıya, kıyı tesislerinin denize zararının önlenmesi için hüküm ekledi.
Buna göre kıyı tesisleri de, gemiler gibi mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorunda olacak. Alt komisyon, Türk karasularını kullanacak gemilerin istenen bilgileri bildirme yolu maddesine 'Telsiz veya her türlü muhabere vasıtası' ibaresini ekledi. 'Bildirim yükümlülüğü' maddesine de, olayı gören, duyan ve haberdar olanların yanı sıra, olaya karışanlara da kirlenme veya kirlenme tehlikesini ilgili makamlara bildirme yükümlülüğü eklendi.
Dışişleri Bakanlığı uzmanları ise olası petrol kirliliği tazmininde Uluslararası Petrol Kirliliğinden Doğan Zararlar İçin Sivil Sorumluluk Sözleşmesi Fonu ile Uluslararası Petrol Kirliliği Tazmin Fonu'ndan yararlanılabileceğini bildirdi. Gemiler belli tip sigortaya tabi olursa sigorta şirketlerince 1 milyar dolara kadar ödeme yapılabileceği belirtildi.