Denizi kirleten yatlara insansız uçakla suçüstü

Denizleri kirleten yatlar ve oteller, insansız uçaklarla takip edilip, 'suçüstü' yapılacak. DenizTemiz Derneği'nin Denizcilik Müsteşarlığı'yla birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar...

ANTALYA - Denizleri kirleten yatlar ve oteller, insansız uçaklarla takip edilip, 'suçüstü' yapılacak. DenizTemiz Derneği'nin Denizcilik Müsteşarlığı'yla birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde denizi kirleten turistik tesis, yat ya da tekneyi tespit ederek, haklarında yasal işlem uygulanmasını sağlayacak.
DenizTemiz/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, dün Antalya'da toplantı yaptı. Cerrahoğlu geçen yıl Ege ve Akdeniz koylarında 131 otelin kıyıdan ziyaret edildiğini, bu otellerin sadece yüzde 25'inde atık su arıtma tesisi tespit edildiğini vurguladı. Denizlerin kirlenmesi nedeniyle 1980'li yıllarda İspanya ve Yunanistan'da birçok plajın kapandığını hatırlatan Cerrahoğlu, turizmde gelirlerin sürekliliği için sürdürülebilir kalkınma olması gerektiğini söyledi.
Kirliliği ispatlayamadıkları için tesislere ceza kesilemediğine değinen Cerrahoğlu, bu yaz kullanılmaya başlanacak 'insansız uçak'la bu sorunu da aşacakları müjdesini verdi. İnsansız uçağın termal sistemle denizi kirleten tekne ve yatları da tespit edebileceğini belirten Cerrahoğlu, bu sayede cezai işlem uygulanacağını söyledi. Yasaya göre, denizi kirleten tesislere, 80 bin YTL para cezası verilebiliyor.