Denizi sevene yelkenli okulu

Türkiye'nin ilk yelkenli okul gemisi 'STS Bodrum', yeniden hizmette. Ekip, öğrenci kabulüne eylülde başlayacak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

MUĞLA- "Güverteye konulan eşyalar denizin malıdır. Herkes eşyalarını hemen kamaralara indirsin. Yelken kolonları sökülsün ve pupa çarmıkları her iki taraftan fora edilsin. Balançina belli bir yere kadar basılsın..."
Bu hummalı çalışma, Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi olan 'STS Bodrum'da yaşanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli
Eğitim Merkezi (BÜSEM) açtığı Yelkenli Eğitim Programı'yla eylül ayından itibaren bu gemide geleceğin denizcilerini yetiştirecek.
2 bin denizci yetiştirdi
Yapımı üç yıl süren ve 2001 yılında denize indirilen yelkenli okul gemisi 'STS Bodrum', 2004'e kadar yaklaşık 2 bin denizci yetiştirdi. Sponsor sorunu yaşadığı için çok sayıda öğrenciye ulaşamayan ve eğitimleri sekteye uğrayan okul gemisi, şimdi Bodrum Denizciler Derneği ve BÜSEM tarafından tekrar faaliyete geçirildi.
Bodrum'a özgü işçilikle yapılan 36 metre boyundaki gulet tipi tekne, geçen cumartesi günü eğitimlerini tanıtmak amacıyla gazetecileri ağırladı. Normalde beş gün sürecek eğitim, iki günlük sıkıştırılmış programla anlatıldı.
'Sağ-sol yok, iskele-sancak var'
Teknede, gazetecilere eğitimi, Türkiye'nin en önemli denizcilerinden biri olan Yücel Köy-ağasıoğlu verdi. "Konuşmayı bilmediğim zamanlarda dümen başındaydım" diyen 69 yaşındaki denizci, önce geminin kurallarını anlattı, sonra denizcilik terimlerinden bahsetti.
Hazırlıklar tamamlanıp, Bodrum Marina' dan seyre başlandığında fotoğraf makinesi ve kamera kullanmaya alışkın olan eller, yelken kolonlarını sökmeye ve yelkenleri açmaya başladı. Köyağasıoğlu, rüzgârın geliş yönü ve yelkenlerin kullanımıyla ilgili bilgi verirken, iskele yerine 'geminin solu', sancak yerine 'geminin sağı' diyen herkesi, "Sağ-sol yok; iskele ve sancak terimleri kullanılacak diye" uyardı.
Geminin tasarımı da kendisine ait olan usta denizci, tüm dünyada olan yelkenli okul gemilerinin Türkiye'nin de büyük ihtiyacı olduğunu belirterek, okulda verilecek beş günlük eğitimi şöyle anlattı: "Program seviye seviye. Yelkencilik hakkında bilgisi olan da, olmayan da bu eğitimi alabilecek. Beş gün boyunca sabah saat 07.30'dan gece saat 11.00'e kadar devam edecek. Okulun kapasitesi yatılı 16 öğrenci, gündüzlü de 40 öğrenci. Sadece yelken değil, yatçılık eğitimi de vereceğiz. Bunun yanında denizcilik kültürü, terimler anlatılacak.
Denizcilikle ilgili her şey öğretiliyor
Teknik olarak yelkenlinin rüzgâr hızıyla nasıl yürüdüğünü göstereceğiz. Tekne ve çapa tipleri anlatılacak. Çatışma kuralları, denize birisi düştüğü zaman kurtarma çalışmaları nasıl yapılır? Bütün bunlar anlatılacak. Daha önceki eğitimlerde ilk günden sefere çıkarken, kursiyerlere dümeni veriyorduk. Bir dümenci, bir kaptan, bir yelken sorumlusu belirleyip tekneyi yönetmelerini istiyorduk. Tabii başlarında da biz oluyoruz. Beşinci günün sonuda hepsi gayet iyi tekne kullanan kişiler oldu."
Takım ruhu ve sorun çözme
Yelkenli eğitim programı, sadece okul gemisinde verilen eğitimlerle sınırlı değil. Program kapsamında Outdoorturk Eğitim ve Danışmanlık, kursiyerlere takım ruhu ve çözüm yolları gibi konularda aktiviteler yaptıracak.
Kısa süren eğitimin ardından yat koya demirlendiğinde karada yapılan çalışmalarla gazeteciler de Outdoorturk'un bu etkinlikleriyle bizzat tanışma fırsatı buldu. Nasuh Mahruki ve Yusuf Özkaya'dan oluşan eğitmenler, gazetecilerden oluşan takıma çeşitli aktivite yaptırdı.
Virüs için 30 saniye var
Birinci gün içinde bomba olduğu varsayılan bir kovanın tehlikesiz alana geçirilmesi için çeşitli malzemeler verildi. Gazeteciler sadece ip ve lastik kullanarak 20 dakika içinde bir plan dahilinde çözüm üretmeye çalıştı. Amaç bombalı kovanın bulunduğu alana hiç değmeden kovayı tehlikesiz alana geçirmekti. İkinci gün ise 30 saniye içinde yok edilmesi gereken bir virüs için takım oluşturup çalışmalar yapıldı.
Etkinlikler haber kovalamaktan daha zordu. Aktiviteler sonrası yapılan değerlendirmelerde ise takım kendini eleştirerek hatalarını ve yapılması gerekenleri konuşuyor, eğitmenler çözüm önerileri sunuyor. Bu etkinliklerle yelken eğitimi alan kişilerin takım ruhunu kavraması ve kısa sürede çözüm üretmesi amaçlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7544167544160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.