'Denizkızı'ndan haber var

'Denizkızı'ndan haber var
'Denizkızı'ndan haber var
Aden Körfezi'nde kaçırılan Türk gemisinde rehin tutulan Kaptan Aysun Akbay: Durumumuz iyiTuraç TOP


İZMİR - Somalili korsanlar tarafından Aden Körfezi'nde kaçırılan ‘Horizon 1’ adlı Türk gemisinde rehin tutulan 23 mürettebattan, dördüncü kaptan Aysun Akbay'ın, İzmir'in Menemen İlçesi'nde oturan ailesi, endişeli bekleyişini sürdürürken, şu ana kadar devlet kademesinden hiçbir yetkilinin kendilerini aramamasına isyan etti. Aile, kendilerine sahip çıkılması isteğini yinelerken, aynı okuldan mezun, başka bir gemide kaptan olarak görev yapan Yasemin Uğraker'in, telefonla sınıf arkadaşı Aysun Akbay'a ulaştığı ortaya çıktı. Akbay'ın, Uğraker'e, “Durumumuz iyi. Bize kötü davranmıyorlar. Kumanyalarımızı veriyorlar. Ancak kamaralarımızdan dışarı çıkarmıyorlar. Bir an önce serbest bırakılmayı umuyoruz” dediği öğrenildi.
Geçen çarşamba günü kaçırılan gemideki 23 mürettebattan tek kadın olan, arkadaşlarınca, denize ve yüzmeye olan sevgisi nedeniyle ‘Denizkızı’ olarak tanınan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın, Menemen İlçesi Koyundere Beldesi'nde oturan ailesinin, endişeli bekleyişleri sürüyor. Olayı öğrendikleri cumartesi günü, apartopar geldikleri evlerinden dışarı çıkmayan ve çalan her telefona umutla bakan aileden, PETKİM'den emekli baba Özcan Akbay, “Hiçbir gelişme yok. Ne arayan var ne de soran. Şirket yetkililerinin dışında devlet kademesinden de kimse arayıp sormadı. Biz de ne olduğunu bilmediğimiz için endişeliyiz. Bize sahip çıkılması gerekir. Belirsizlik içinde yaşamak çok kötü. Tek sevindirici taraf, kızımızın sağlığının yerinde olduğunu duymamız. Günler geçiyor artık devreye girilmesi gerekir. Bu şekilde anne, baba olarak ne kadar beklenebilir?” diyerek tepkisini dile getirdi.


KAMARADAN ÇIKARMIYORLARMIŞ


Bu arada, aynı yıl, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Güverte Bölümü'nden mezun olan ve başka bir gemide kaptanlık yapan Yasemin Uğraker'in, sınıf arkadaşı Aysun Akbay'a telefonla ulaştığı ortaya çıktı. İngilizcesi iyi olan Uğraker'in, geminin telefonunu aradığı, bir süre konuştuğu korsanı ikna edip Akbay'la görüşmeyi sağladığı öğrenildi. Akbay'ın da, Uğraker'e, “Durumumuz iyi. Bize kötü davranmıyorlar. Kumanyalarımızı veriyorlar. Ancak kamaralarımızdan dışarı çıkarmıyorlar. Bir an önce serbest bırakılmayı umuyoruz” dediği kaydedildi. Bu görüşmenin ardından Uğraker'in sevinçle baba Özcan Akbay'a ulaştığı, kızının durumuyla ilgili bilgi verdiği bildirildi. (dha)